Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > Festivaller > Bira festivali: oktoberfest, bilmen gereken her şey

Festivaller

Bira festivali: oktoberfest, bilmen gereken her şey

Bira festivali: oktoberfest, bilmen gereken her şey
Nisan 19
18:52 2015

Oktoberfest dünya çapında bilinen Almanya’nın en popüler festivali ve küresel düzeyde en önemlilerinden biri. 1810’dan beri Münih’te kutlanmaya devam eden bu festivalin Brezilya, Arjentina, Çili gibi bazı ülkeler taklidini yapmaya başladılar. Bu kutlamanın çekici kılan şey bira kültürünün o eğlenceli yönü. Genellikle 16-18 gün içerisinde sonlanan bu özel festivalin tadını çıkarmak için her yıl dünya çevresinden milyonlarca kişi şehre geliyor.

Oktoberfest’in doğumu

Bu festival 1810’da Bavaria’nın prensi Ludwig I, Savoy’un Theresa’sı ve Haildburghausen arasında olan evliliği ile doğdu. Kutlamanın sahip olduğu başarıdan dolayı, bu prestijli ve kendine has tarihe dönüşüne kadar popülerlik kazanmaya devam etti. Meydana gelişinden bu yana sadece bazı savaş ya da siyasi istikrarsızlığın var olduğu dönemlerde iptal edilmiştir ki 200 yılda sadece 24 kere gerçekleşmiştir.

oktoberfest-panorama-720x330

Festival

Her yıl altı-yedi milyon arası ziyaretçinin toplandığı bu açık alanın ismi, kelimenin tam anlamıyla Theresa’nın çimenliği olarak bilinen ünlü Festhalle grubunun bir araya geldiği, Münih’in tarihi bira evlerini temsil eden, gece gündüz bira nehirlerinin hizmetinin sağlandığı Theresienwiese olarak biliniyor.

Oktoberfest resmi olarak Wieswirte’in varışından sonra (bira fabrikası sahipleri) bira varillerini taşıyan atlarla, kentin belediye başkanının ilk varili açmasıyla ve geleneksel kıyafet geçitiyle başlar. Ve litrelerce biranın ortaya çıktığı, tonlarca lezzetli yiyeceğin ve çadırlarda eğlence selinin devam ettiği an gelir. Oktoberfest ayrıca panayır eğlenceleri, sahne gösterilerinin yer aldığı, halk müziğinden piyasada ün salmış müziklere kadar her türlü müziğin barındığı ve her türlü ziyaretçinin zevkini yakalayabilen etkileyici bir ruha sahip olan bir festivaldir.

Bu yıl Oktoberfest 19 Eylül- 4 Ekim  tarihleri arasında kutlanacaktır.

oktoberfest-2013-09

About Author

Begum

Begum

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment