Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Avrupa > Avrupa’da en bisiklet-sever şehirler

Avrupa

Avrupa’da en bisiklet-sever şehirler

Avrupa’da en bisiklet-sever şehirler
Mayıs 18
01:24 2015

Kısa mesafelerde bisikletin arabadan daha hızlı olduğunu biliyor muydun? Bugün sana göstereceğimiz şehirleri aklında tut. Bisiklete binmek adeta bir zorunluluk. İşte Avrupa’daki en bisiklet-sever şehirler:

Amsterdam – Hollanda

Sadece Amsterdam’da bir milyondan fazla bisikletin olduğu tahmin edilmektedir. Yolculukların %60’ı bisiklet sürülerek yaklaşık 400 km’lik bisiklet yolunda yapılmaktadır. Şehrin büyüklüğünü düşünürsek, aslında düz bir arazi ve araba sürme imkansızlığı şehir için ulaşımı mükemmel kılıyor. Neyse… Bilmen gereken birçok şey mevcut; bisikletini iyice bağladığından emin olmak gibi, bütün trafik ışıklarına uy yoksa polis memuru sana ceza vermeye çekinmeyecektir. Bunların dışında bir de tramvaylara dikkat et!

amsterdam2_1

bordeaux – Fransa

Harika yemeğin, harika şarabın ve harika, uzun bisiklet yollarının hayalini kuruyor musun? O zaman Fransa’nın güneyinde bulunan bu yeri kaçırmamalısın. Şehri çevreleyen 200 km’den fazla bisiklet yolu sayesinde, şarap turu yaptıktan sonra yol boyunca bulabilecen chateax tarafından durdurabilirsin. Bu 200 km boyunca devam eden yol, sakin ve sevimli sokaklara ulaşmana izin verecek. Bir film setinde gibi hissedeceksin.

rent-a-bike-in-Bordeaux

antwerp – Belçika

Belçika bisiklet-sever bir ülke. Ayrıca düz arazi bunu çokça kolaylaştırıyor. Ayrıca büyük bir öğrenci kitlesinin de orada yaşadığını varsayarsak ulaşımın bir numarasında neden bisikletin olduğunu anlayabilirsin. Bisiklet sürerek ormanları kanalları ve çayırları keşfedeceksin. Burayı farklı yapan şey aslında şehrin yollarda işaretlere ve yolların seviyeye göre ayrılmasına önem vermesidir. Bölgede 2000  km’den fazla olan bu bisiklet yolunda kaybolman imkansız olacaktır.

antwerp-shopping

Ferrara – İtalya

Sayısız kaleler ve saraylar, anma meydanları ve Rönesans duvarı bu şehri UNESCO Dünya Mirasına katılması için başlıca nedenler… Ferrara’nın vatandaşları gerçekten gurur duymalı. Bunun yanı sıra Ferrara Akdeniz’in kişi başına düşen en yüksek bisiklet oranına sahip: 130.000 kişi için 100.000 bisiklet. Eğer fırsatın olursa bu İtalyan köyünü kaçırma; büyük miktarda bisikletin dar sokaklardan aşağıya doğru gidişlerini ve ayrıca orada hiçbir bisiklet yolunun olmadığını gördüğünde bu manzaraya hayran kalacaksın. Yayalar, arabalar ve motorların mükemmel bir uyum içinde birlikte yaşamaları gerçekten olağanüstü.

IMG_3312edited

 

About Author

Begum

Begum

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment