Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > Tematik > Dünyanın en ilgi çekici üniversiteleri – bölüm 1

Tematik

Dünyanın en ilgi çekici üniversiteleri – bölüm 1

Dünyanın en ilgi çekici üniversiteleri – bölüm 1
Mayıs 08
14:22 2015

Bu üniversiteler pek bir prestijli, verdikleri yüksek kaliteli eğitimden şüphemiz yok ayrıca binalarının güzelliği seni nefessiz bırakabilir. Gelenekselden minimaliste, hangi özellik bu üniversiteleri farklı ve dünyanın en göz alıcı üniversiteleri yapıyor keşfedelim.

1-oxford – birleşik krallık

Tam yirmi altı başbakan Oxford Üniversitesinde eğitim görmüştür. Şairler, nobel ödülleri, filozoflar, doktorlar, olimpiyat sporcuları, şarkı sözü yazarları, şarkıcılar… Hepsinin tek bir ortak yanı: bin yıllık bu kurum. Oxford bir şehir gibidir: 43 gotik tarzı fakülte, iki müze, bir tiyatro, bir botanik bahçe ve bir de nehri barındırır. Bu merkez 1096 yılından bu yana en eski İngilizce konuşulan üniversite olması iddaalar arasında.

oxford-university_8-jpg

2-cambridge – birleşik krallık

Oxford hakkında konuşurken Cambridge’den bahsetmeden geçemeyiz. Bunların ikisi prestij konusunda Avrupa’da rekabet içindedirler. Cambridge 1209 yılında finanse edilmiş ardından Oxford’da öğrencilerle, yerliler arasında bir tartışma başlamıştır. Eğer bir gün yolun düşerse sana Cam nehri üzerinden bir tekne yolculuğu yapmanı öneriyoruz. Darwin College (Darwin Fakültesi) ve Mathematical Bridge’i (Matematik Köprüsü) geride bıraktığında eğer sağ tarafa bakarsan en eski fakülte olan Trinity College’i (Trinity Fakültesi) göreceksin. Francis Bacon ve Isaac Newton burada okumuştur.

Cambridge

3- cape town, üniversite – güney Afrika

1829 yılında beyaz çocuklar için ikametgah olarak belirlenen daha sonra 1920 yılında ilk siyahi öğrencilerin kabul edilmesiyle çeşitliliğin sağlandığı bir yer haline getirildi. Bu üniversite apartheid dönemi sırasında ülkenin hakim olduğu ırkçılığa karşı oluşturulan muhalefet sayesinde “Moscow of the hill” (Tepenin Moskovası) olarak adlandırılmaktadır. “Devil’s Peak” in (Şeytan Tepesi) dibinde bulunmakta olan Cape Town Üniversitesi şehrin muhteşem manzarasının keyfini çıkarabileceğin ziyaret etmen gereken bir yer.

recoloured

4- yale üniversitesi – amerika birleşik devletleri

Yale’i ziyaret etmenin belki de en güzel zamanı sonbahar, yaprakların binaları kırmızı, sarı ve kahverengiyle kapladığı zaman… 1701 yılında finanse edilmiş olan bu kurum, Avrupa gotik tarzı binaları ile 18. Yüzyılın tipik kırmızı tuğlalı binalarının bir karması olarak oluşturulmuştur. Ana kampus Connecticut’ta New Haven adı verilen küçük bir kasabadadır. Tahmin edebileceğiniz gibi bu binalar Kappa, Beta ve ya Gamma gibi bazı gizli cemiyetler ve tarikatları kapsayan bazı sırlara sahiptir.

Yale_University_Cross_Campus_2

About Author

Begum

Begum

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment