Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > Tematik > Seyahatler ve mektuplar; 4 edebi istikamet

Tematik

Seyahatler ve mektuplar; 4 edebi istikamet

Seyahatler ve mektuplar; 4 edebi istikamet
Mayıs 16
14:32 2015

Eğer sen de romanlar ve kendi favori kitapların ile deneyim arayan o tutkulu okuyuculardan biri isen, asla bir şehrin yeterli olmadığını zaten biliyorsundur. Peki neden seçmeli? İşte tam bu noktada, Dickens’a , Shakespeare’e ve Murakami’ye ilham olan 4 edebi istikamete sahipsin. Eşyalarını hazırla çünkü dünya turu başlıyor 3…2…1… şimdi!

Barselona, gül ve edebiyat

23 Nisan’da çok güzel bir gelenek olan “World Book day” (Dünya Kitap Günü), aşıkların kitapları ve gülleri değiş tokuş etmeleriyle kutlanır.Bütün şehir edebiyat aşkı için yanıp tutuşur ve yazarlar son yapıtlarını imzalamak için bu etkinliğe katılırlar. Barselona’da  edebiyatın keyfini çıkartabileceğiniz muhteşem köşeler vardır fakat en bilineni ismi Els 4 Gats olan 1887 finanse edilmiş, sağda Modernist Movement’ın ortasında bulunan ve Maragall ve Rubén Dario gibi şair ve ressamların toplanarak tatlı atışmalarla tartışma ortamı oluşturdukları bir restorandır.

els4gats

Londra: sonsuz edebi rotalar

Shakespeare, Oscar Wilde, Dickens, Sir Arthur Conan Doyle… Hepsinin ortak bir yönü var; Londra sokakları. Şehirde onların izlerini takip edilerek elde edilen turistik rotalarının önerisi, oldukça büyük ve ilham verici.  Sen sadece sana daha iyi uyanı seçmelisin. Burada iki unutulmaz yeri vurgulamak istiyoruz: Kensington Gardens, şehir merkezine yakın ve James Barrie’nin genç ve dul bir anne, sevimli çocukları ve köpeğiyle tanıştığı yer; Peter Pan hikayesi bu şekilde doğmuştur. Ayrıca kitapların inanılmaz miktarda olduğunu görerek şaşkınlığa uğrayacağın British Library (İngiliz Kütüphanesi)’ni görmeye hayır demezdin.

o-LONDON-facebook

Saint petersburg ve Rus yazarlar, aşıklar

Şimdi, Dostoevsky gibi birçok büyük yazarın beşiği olan ve ziyarete açık müze-evi bulunan Saint Petersburg şehrine hareket ediyoruz. Brothers Karamazov’u yazarken son yıllarını burada geçirmiştir. Bu şehirde ayrıca Alexander Pushkin’in müze-ev’ini ve Pushkin’in 1837’de ölümcül bir düello yüzünden ölümünden önce son yemeğini yediği, Literary Cafe’sini (Edebiyat Kafe’si) bulabilirsin.

2418

Tokyo, murakami ve haikus

Murakami,  gerçeküstü ve alternatif Tokyo’nun okuyucuya gösterildiği, 1Q84 adlı romanının bu şehirde ele almıştır . Şehrin etrafında dolaşırken gerçek Tokyo ile Murakami’nin kini karşılaştırabilirsiniz. Eğer bir hayranıysanız, onun Edebiyat ve Drama Sanatı okuduğu ve ilk eserlerini verdiği Waseda Üniversitesine gidebilirsiniz. Ve eğer Tokyo’da iseniz, Basho Müzesini ziyaret etmeyi sakın unutmayın: Basho, karşıt görüntülere dayalı kısa şiirleri içeren Haikus’un yaratıcısıydı.

Tokyo

About Author

Begum

Begum

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment