Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > Tematik > Tüm dünyadan nefes kesen kütüphaneler – bölüm 1

Tematik

Tüm dünyadan nefes kesen kütüphaneler – bölüm 1

Tüm dünyadan nefes kesen kütüphaneler – bölüm 1
Mayıs 06
17:26 2015

Kitap sever biri olsan da olmasan da bu muhteşem kütüphanelere aşık olacaksın. Koridor koridor kitap, yumuşak bir ışık ve sessizlik sadece çevrilen kitap sesiyle bölünüyor. Okumaya devam et ve be edebiyat tapınaklarından hiçbirini kaçırma.

1. Escorial abbey’in kraliyet kütüphanesi – madrid, ispanya

İkinci Philip tarafından Escorial Abbey’de bulunan gerçek bir mücevherdir. Tavandaki fresklerin altında edebiyat başyapıtlarının bulunduğu yerde nereye bakarsan bak sadece güzellik göreceksin. Ana koridor tam anlamıyla büyüleyici, bir kütüphaneden çok bir katedrale benzemekte.

Royal-Library-Madrid

2. Danimarka’nın kraliyet kütüphanesi – Kopenhag

Danimarka’nın bu modern kraliyet kütüphanesi “Black Diamond” (Kara Elmas) olarak biliniyor. Kopenhag limanının hemen sağ tarafında bulunan bu bina hafifçe sokaklara doğru eğimli ve sıkıca sekiz katlı her katında balkonu bulunan atriumla bağlı iki siyah küpten oluşur. Siyah mermer ve kristalden yapılma üst güverteden denizi izleyin ve hayallere dalın.

IMG_53451

3. Joanina Kütüphanesi – coimbra, Portekiz

Bu barok tarzı bina Coimbra Üniversitesinin kütüphanesi ve kitapseverler için tarifsiz bir lükstür. 5. Juan hükümdarlığı sürecinde, 18. yüzyılda inşa edilmiş bu bina ismini bu dönemden almaktadır. Bir kere ana kapılarına gittiğinizde nereye bakacağınızı şaşıracaksınız: sadece kemerle ve kitaplarla dolu duvarlarla birbirinden ayrılmış üç büyük salon… 250.000’den fazla cilde sahip. Sizce de oldukça etkileyici değil mi?

1353409742_biblioteca-slideshow-pic01

4. Beitou heyeti, Taipei’nin halk kütüphanesi – Tayvan

Çevre koruyucu ve yeşil, fonksiyonel kesinlikle muhteşem bir bina! 2006 yılında açılışından bu yana  herkesin konuştuğu  Bio-Mimarlık Formosana : bu ülkedeki en verimli enerji sağlayan binalarından biri. Bu kütüphane odundan ve büyük pencerelerden yapılma olağan dışı ve Taipei’den kaosundan kaçmak için mükemmel bir yer.

Taipei-Public-Library-Beitou-Taiwan

5. Admont Abbey kütüphanesi – Avusturya

Admont Abbey dünyanın en büyük manastır kütüphanesi ve Barok sanatının bir eseridir. Mimar Josep Hueber tarafından 1776 yılında tasarlanan 70 metre uzunluğunda, 14 metre genişliğinde ve 13 metre yüksekliğinde olan bu kütüphanede yetmiş binden fazla cilt bulunmaktadır. Tavanlar Bartolomeo Altomento tarafından yapılan fresk resimleriyle dolu olmakla birlikte en çok dikkatinizi çekecek şeyler arasında yer alacaktır.

10

 

About Author

Begum

Begum

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment