Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > Tematik > Tüm dünyadan nefes kesen kütüphaneler – bölüm 2

Tematik

Tüm dünyadan nefes kesen kütüphaneler – bölüm 2

Tüm dünyadan nefes kesen kütüphaneler – bölüm 2
Mayıs 07
16:33 2015

Biliyoruz ki okuma ve ders çalışmanın gerçek bir zevke dönüşeceği bu inanılmaz binaların çoğunu görmek istiyorsun. Eğer bu şehirlerden birini ziyaret edersen kütüphanelerine uğramayı sakın unutma, zaten bir daha asla aklından çıkmayacaklar.

6- josé vasconcelos kütüphanesi – Meksika df, Meksika

Mexico City bölgesinde bulunan josé vasconcelos kütüphanesi, sadece tavanının merkezinde asılı ve Gabriel Orozco tarafından yapılmış olan bir balina iskeletinin dev heykeli olduğu için değil ayrıca Albert Kalach tarafından dizayn edildiği için dünyanın en keyifle olanlarının arasında yer alıyor. Mimar, asılı alanların ve ışığın bir deliryumunu yaratmış. Şurası kesin ki bu kütüphane kitap okuyabileceğin en eşsiz yer.

mono201005160188

 

7- George peabody kütüphanesi – Baltimore,  A.B.D

Bu kütüphane hayırsever George Peabody sayesinde ” danışmayı arzu eden bütün insanların ücretsiz kullanabileceği” bir yer olarak inşa edilmiştir. Böylece mimar Edmung G. Lind bu pırıl pırıl ve hayli büyük olan, krem ve altın ayrıntılarıyla, siyah beyaz mermer zeminden kristal tavana kadar giden atriumunda içinde bulunduğu bu kütüphaneyi dizayn etmiş.

tumblr_lgy303iOsf1qzb5wzo1_1280

8- Clementinum Kütüphanesi – Prag, Çek Cumhuriyeti

Clementinum, kitapseverler için bir cennet saklıyor, kesinlikle harika barok tarzı bir kütüphane. 17. Yüzyıldan bu yana ilahiyat hakkında binlerce cildin korunduğu bu yer, Prag’ın en anlamlı binalarından biri. Jan Hiebl tarafından dekore edilmiş fresk tavanlara bir göz atma fırsatını sakın kaçırma.

9- Trinity okul kütüphanesi – Dublin, İrlanda

Trinity okulu ve kütüphanesi 1592 yılında kurulmuş İrlanda’nın en eski üniversitesi ve kütüphanesidir. Ana cazibesi, “Long Room” (uzun oda) olarak adlandırılan ve 1712-1713 yılları arasında inşa edilmiş ve 200.000 kadar eski kitaba ev sahipliği yapmış olmasıdır. Kütüphane, mermer büstleri ve İrlanda Cumhuriyeti’nin 1916’daki bildirisinin kalan son kopyası gibi hazinelerle doludur. Ziyaretçiler ayrıca meşe ve söğütten yapılmış İrlanda’nın sembolü olan ve dünyada 3 tane bulunan Trinity College Harplarından birini görebilirler.

9213449708_8f81d42ea9_b

10- İskenderiye Kütüphanesi – iskenderiye, Mısır

İskenderiye Kütüphanesi Mısır‘ın İskenderiye kentinde, Akdeniz’in kıyısında yer alan büyük bir kütüphane ve kültür merkezidir. Burası antik çağlarda kaybolmuş İskenderiye Kütüphanesi’nin bir hatırası ve bilgelik ve çalışmanın temsil edildiği parlak zekayı alevlendirmek için bir girişimdir. Binanın en büyüleyici alanı 11 geçişli düzeye bölünmüş 70.000 metrekareyi kapsayan fantastik okuma odasıdır.

item23.rendition.slideshowHorizontal.libraries-24-alexandria

About Author

Begum

Begum

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment