Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > Tematik > Yaz gündönümü: yılın en uzun gününü kutlayan bir rehber

Tematik

Yaz gündönümü: yılın en uzun gününü kutlayan bir rehber

Yaz gündönümü: yılın en uzun gününü kutlayan bir rehber
Mayıs 22
10:25 2015

Tarihin bir ipucu

Yaz gündönümü çok tartışmalı bir konudur. Antik kelt rahiplerinin bu olaydan esinlenerek taş dairelerde ritüelleri gerçekleştirmiş ve Burning Man’in kurucusu Larry Harvey’nin de bir büst yakmasına sebep olmuştur. Gündönümü ismi anlaşmazlıklara neden oldu. Bu olay, güneşin kuzey yarım küre üzerine doğrudan gelmesiyle oluşur ve bu yarım kürenin yaz ortasında olduğunu gösterir. Bununla birlikte, aynı anda güney yarım kürede kış ortasında olduğundan kuzey gündönümü diye adlandırılması daha doğal olabilirdi.

Bunu bir de İskoç kelt rahibine anlatmayı dene… Kutlamalar, Hristiyanlık öncesi zamanlara kuzey yılının en uzun gününü işaret eder ve gelecek aylar için bereket törenlerinden, tarımda verimlilik için edilen dualara kadar çeşitli ritüellere ilham verir.

Festival, bugün

Bugün, uzun tartışmalara neden olan, England’s Stonehenge, Wiltshire’da gerçekleşen en ünlü yaz gündönümü kutlamalarından biri hakkında konuşmak istiyoruz. 1972’den 1984’e kadar Hawkwind ve Gong gibi kült bantların yanı sıra yeni-kelt rahipler, yeni-çağ yolcuları ve diğer alternatif topluluklar her yıl 21 haziran günü Neolitic stone circle’ında (Neolitik taş çemberi) Stonehenge Free Festival (Stonehenge ücretsiz festivali) için toplanmışlardır.

summer-solstice-sunrise-at-the-stonehenge

1985 yılında, yetkililer yaklaşık 100 araçtan oluşan konvoyunu, festival kurmadan, “Battle of the Beanfield” meşhur Beanfield savaşı ile sona eren buluşmayı yapmak üzere toplanan grubu ki çıkan ayaklanmalarda polis bu kişilerle çatışmıştır, durdurmuştur. Memnuniyetsizliğin bir sembolü haline gelen bu olay The Levellers tarafından bir şarkıyla ölümsüzleştirildi.

Yıllardır kapalı olan Stonehenge 1999 yaz gündönümü için tekrar açıldı. Bu olay, basitçe şafak vaktini görmek isteyenlerden,  The Heel (güneş) Stone üzerinde yükselen güneşi gözlemleyen beyaz cüppeli kelt rahiplere kadar 20.000’den fazla katılımcının ilgisini çekiyor. Yeni-putperest düşünürleri, pek çok kişinin Glastonbury Festivali için bu olayın bir ön-parti olarak gördüğünden, çeşitli törenlerin bu olayın önemini azaltmasından ve potansiyel olarak antik döneme zarar vermesinden şuan şikayet etmektedirler.

Yaz gündönümü  genelinde, gerçekte ülkenin kısa güneşli sezon ortasının başlangıcı olarak kutlanılmaktadır. Zengin kelt mirası ile İskoçya Orkney Adalarında Ring of Brodgor’dan, Edinburgh’taki Beltane Fire Society’s Lughnasadh (Mısır Kralı) kutlamalarına kadar her yerde bu çeşit toplantılar bulabileceğiniz harika bir yer.

G05131-W-Ring-of-Brodgar

 

About Author

Begum

Begum

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment