Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Asya > Dünyanın en güzel havaalanları – Bölüm 1

Asya

Dünyanın en güzel havaalanları – Bölüm 1

Dünyanın en güzel havaalanları – Bölüm 1
Temmuz 15
20:02 2015

Havaalanlarının büyük çoğunluğu sadece fonksiyonel. Neyse ki bazıları gerçekten mimari açıdan bir harika. Sanat eleştirmeni Jonathan Glancey bir havaalanı listesi yaptı ki boyutları ve ya karşılaştırılma ötesi çekiciliği nedeni ile sanatın gerçek parçaları olarak değerlendirilir.

Chek Lap Kok (hong kong uluslararası havalimanı), Terminal 1 – hong kong

Gelecek yıl açılışı olmasına rağmen, bu geniş ve elegant havaalanı 1997 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nde Hong Kong gücünün teslim edilmesini amacı ile inşa edildi. Mükemmel Terminal 1 Foster tarafından dizayn edildi ve partnerleri bir uçağa benzemesi için, çelik ve camdan yapılmış hafif çatılar kullanılarak, mükemmel uyumlaştırılmış alanlarda ışığın içeri girmesine izin vererek ve uçakların ve iniş şeritlerinin geri kalanıyla harika bir manzara yaratmıştır.

airports1_6324913258_6b3a7a0e5c_b-1024x683

Genel Cesáreo l. uluslararası havaalanı Berisso – Montevideo

İçinde bulunduğu fakir mahalle yüzünden daha çok “Carrasco” olarak bilinen bu havaalanı, 2009’da açılarak yepyeni terminale büyük uluslararası tanınması sayesinde ulaşmıştır. Mimar Rafael Viñoly, terminali 365 metrelik inanılmaz büyük kavisli tavanı ile dizayn etmiştir. İç mekanı alway doğal ışığına sahiptir ve yolcular pencere veya açık hava terası ile göz kamaştırıcı bir manzaranın keyfini çıkarabilirler.

airports1_aeropuerto-montevideo

giovanni nicelli havaalanı – Venedik

Deniz taksisinden sadece birkaç dakika uzaklıktaki Saint Mark meydanında bulunan, Nicelli avrupada ki en göz alıcı havaalanlarından biridir. Marco Polo Uluslararası havaalanı’nın hemen yanında, lagünün diğer tarafında ve bir ortaçağ kilisesi ve birkaç tarihi yapının arasında bulunmaktadır. En çarpıcı yönü 1935’deki tasarım ve retro atmosferi: geliş ve gidiş salonu bir kuyruklu piyanoya hakim ve fütüristik sanatçı Tato tarafından boyanmış 1930’ların uçaklarının sevimli duvar resimleriyle çevrilidir. (Guglielmo Sansoni).

airports1_nicelli-1024x609

 

 

About Author

Begum

Begum

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment