Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Amerika > Dünyanın en güzel havaalanları – Bölüm 2

Amerika

Dünyanın en güzel havaalanları – Bölüm 2

Dünyanın en güzel havaalanları – Bölüm 2
Temmuz 15
21:28 2015

Havaalanlarında beklemek kadar sıkıcı bir şey yok. “Duty-Free” olarak adlandırılan aşırı pahalı butikler etrafında dolandıktan sonra tek yapılan oturup beklemek. Ama eğer kendini Jonathan Glancey’in listesini yaptığı dünyanın en muhteşem havaalanlarından birinde bulursan işte o zaman yapman gereken bir şey daha var ki bu bina dizaynlarının ve yapılarının keyfini çıkartmak. Bugün sana kelimelerin yetersiz kaldığı üç tanesini göstereceğiz. Hazır mısın?

Long Beach Airport – Kaliforniya

Horace W. Austin ve Kenneth Wing Sr. 1941’de burayı karakterize etmek için kullanılan Hollywood çekiciliğinden bir şey kaybetmemiş olan bazı yepyeni binalarla yenilenmiş bir Art Deco terminali yaratmıştır. Burada ahşap konakların, sevimli mozaiklerin bulunduğu yerde yürüyebilir, deniz kuşları, tekneler tasvir edebilir ve ya kendini ellerinle bir telefon numarası çevirirken bulabilirsin. Long Beach Airport, LAX için nazik bir seçim, biraz kafa karıştırıcı  Los Angeles’ın asil bir havaalanıdır.

airports_Plaza

dammam Kral Fahd Uluslararası Havaalanı – Suudi Arabistan

Konu benzine geldiğinde Dammam tüm dünyadaki en zengin şehirlerinden biridir. Havaalanı ise dünyada bulunan en uzun havaalanıdır: Basra Körfezi‘ne doğru çölün kumlarında sayısız hektar… Proje Japon mimar Yamasaki ve ortakları tarafından yapılmıştır: Dammam’dan sadece 50 km uzaklıkta bulunan abartılı ve lüks bir terminal. Zar zor kullanıldığından dolayı bir havaalanına göre olağandışı bir şekilde sakin ve sessiz.

Hac terminali, kral abdul aziz havaalanı – Cidde

Bu terminal, çok sistemli yolla dizilmiş bir dizi çadırdan oluşmaktadır. Bu havaalanındaki en beklenmedik ve büyüleyici bölüm bu terminal.  Onu gerçekten farklı yapan şey ise: yılda sadece altı hafta kullanılması, binlerce müslümanın Mekkeye uçacağı olan yıllık hac sırasında. Mühendis Fazur Kahn ve SOM’un  Amerikan mimarları mükemmel bir tasarım planladırlar: doğal havalandırma sağlamak için yapılmış dev çadırlar sistemi. 210 çadırın kumaşı ise aslında Teflonla kaplı fiberglas’ın oluşturduğu büyük bir yapı.

airports_Hajj-Terminal

About Author

Begum

Begum

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment