Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > Tematik > Erasmus öğrencisi olmak için 4 sebep

Tematik

Erasmus öğrencisi olmak için 4 sebep

Erasmus öğrencisi olmak için 4 sebep
Temmuz 29
02:11 2015

Erasmus değişim programını daha önce tecrübe etmemiş herkes, bu programın sadece parti yaparak harcanan bir yıl olarak görme eğilimindedir. Yanlış! Bir Erasmus öğrencisi olmana rağmen, çok eğlen akademik performansının kötüye gittiği anlamına gelmez. Aslında bir yıl boyunca yurtdışında yaşamak sana öğrenmeyi, keşfetmeyi ve yaşamayı öğretir. Bu tecrübeye sahip herkes şüphesiz bu dönemi tekrar yaşamayı diler. İyi görünüyor değil mi? Bizden söylemesi…

Yurtdışında yaşamak

Avrupa Komisyonu’na göre, “yurtdışında yaşama fırsatı” Erasmus değişim programına katılmış herkesin temel arzularından biridir.  Verilen burs sayesinde, öğrenciler evlerinden uzaktaki ilk uzun süre kalış şansını elde ediyorlar. Ayrıca yapacakları evrak işlerine, kalacak yer bulmaya yardım edecek bir koordinatöre etc. sahip oluyorlar. Onların her zaman yardım ettiğini söylemiyoruz ama en azından deniyorlar ve başka yardım edecek biri olmadığından yaptıkları her yardım bir hazine değerinde.

Kendi kendini idare etmeyi öğrenmek

Bu muhtemelen Erasmus öğrencilerinin öğrendiği en değerli şeylerden biri. Bir birey olarak olgunlaşıp, büyüyeceksin ve herhangi bir problemin olduğunda iyi ya da kötü bunu tek çözecek kişi sen olacaksın. Böylece, her başarın ve başarısızlığın senin sorumluluğunda olacak ve bu sana özgüven kazandıracak.

Sıkıcı dersler olmaksızın yabancı dilini geliştirmek

Kitapları ve yabancı eğitim veren kursları unut. Partileri, dersleri, kahveyi, futbol maçlarını, konserleri sakın kaçırayım deme! Diğer insanlarla konuşma, eğlenerek yabancı bir dili geliştirme durumu (genellikle ücretsiz) senin için bir fırsattır. Eğer panik yapmayıp üzerine gidersen her dile ulaşabilirsin. Belki Norveç’e gidersin ama oda arkadaşın sayesinde İtalyanca öğrenirsin ya da Yunanistan’da Portekizce… Çünkü favori restoranında, Portekiz’den gelmiş mükemmel bir garsonla tanışmışsındır. Bu Erasmus değişiminin sihirlerinden biri!

Boy-Say-Do-you-speak-English

Çok seyahat etmek

Sonlu bir süre yurtdışında yaşamak genellikle bizi hareket etmeye teşvik eder. Gençliğinize, mükemmel zamanlama esnekliğinizi ve kimseye herhangi bir açıklama yapma durumunda olmamanızı eklerseniz sonuç açık: seyahat etmeden duramazsınız. Yeterli hayal gücüne sahip oldunmu ne kadar paran var önemli değil,  bugünlerde Avrupa etrafında seyahat her şeyden daha kolay. Erasmus öğrencisi olduğunda, doğup büyüdüğün yerde durmak, seyahat edip dünyayı keşfetmekten daha zordur!

maxresdefault3

About Author

Begum

Begum

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment