Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Avrupa > CADILAR BAYRAMI ÖZEL

Avrupa

CADILAR BAYRAMI ÖZEL

CADILAR BAYRAMI ÖZEL
Ekim 28
20:13 2015

 

CADILAR BAYRAMI

Şaka mı şeker mi? Gizemin dünyasına bir yolculuk!

İspanya kökeninden uzak bir festival biçimi benimsemiştir, ama dünya genelinde bu böyle kutlanmaktadır: ABD, İskoçya, İrlanda, Fransa… 31 ekim – 1 kasım geçişinin yaşandığı, İspanya’da Ölülerin Günü olarak adlandırılan günden Cadılar Bayramından bahsediyoruz.

Rumbo’dan Cadılar Bayramı’nın orijinalini ve İspanyolların bunu nasıl kutladığını size anlatmak istiyoruz. 3000’den fazla yıl önce, 31 ekim günü yaklaşırken Celts olarak bilinen savaşçı bir millet, hasat döneminin sona ermesini ve kış mevsiminin başlangıcını bir kutlamayla gelenekselleştirmiştir. Bu putperest festival Samhain olarak biliniyordu. İrlanda, İngiltere, İskoçya ve Fransa’nın büyük kısmı festivalin temellerini atan ve yıllar sonra Avrupa göçü sayesinde dünyanın her köşesine yayacak olan bu tür insanlarla doluydu.

Konuya geri dönersek, cadılar bu gece boyunca cadıların güçlerini artıracaklarına ve Yaşayan Dünya ve Ölülerin Dünyasını birkaç saat boyunca iç içe geçmiş bir şekilde eşitleyeceğine inanıyorlardı. Neyse ki ABD’de isim netleştirildi: Cadılar Bayramı ifade için çok kısa diye “Cadılar Bayramı Arifesi” yapıldı.

Birleşmiş Milletler ve Amerika’da, bu köklü bir gelenektir ve her zaman hayalet hikayeleri, bazı muziplikler, şakalar, safları korkutmak için canavar ve hayalet kostümleri içerir. İspanya, “şeker mi şaka mı?” gecesine biraz geç dahil olmuştur ama şuan tamamıyla olayın içindedir. Eminiz ki bir sürü kişinin kapıları çocuklar tarafından çalınarak şaşırtılmış ve “şaka mı şeker mi?” diye sorularak biraz şeker istenmiştir.

İngiliz kültüründen İspanya’nınkine çoklu “uyarlamalar” olmasına rağmen, ülkemizin Ölülerin Gününü kutlamak için kendine özgü bir biçimi vardır. Ve şunu söylemeyiz ki, bazıları gerçekten benzersiz:

İSPANYOL USULÜ CADILAR BAYRAMI

 

Cadiz’de “Tosantos”

Bu ismi anlamak için, “Todos los Santos”un ne manaya geldiğini bilmen gerekir. Şöyle ki çevirisi yapıldığında bu “Tüm azizler günü” demek. Bu Endülüs şehrinde, bazı sokak sokak pazarları bunu bir gün önceden gerçekleştiriyor. En çok siparişi olan sezonsal ürünler: ceviz, badem, fındık, közlenmiş kestane, kuru incir, hurma ve fırınlanmış tatlı patates. Kuru meyveler, çikolata ve şeker tezgahları da çok popüler olanlardan. Bunlar ünlüler ve politikacıların bazı alaycı tasvirleri ile giyindirilmiş olup gecenin geç saatlerine kadar açıktırlar.

shutterstock_252451156_2

Geçit törenleri, oyunlar ve çocuklar için eğlenceli aktiviteler ayrıca gecenin bir parçasıdır ve yetişkinler gece yarısından sonra kendilerini barlarda partiye devam eder halde bulurlar. Bu “şaka mı şeker mi?” artan popüleritesi burada da yayılmış durumda ve çocuklar uyku zamanından önce her kapıyı çalarak şeker toplamaktalar.

Ceuta’da “Sırt çantası günü”

1 Kasım gününü bu şekilde harcamanın çok belirsiz kökenleri vardır. Bazı tarih kitapları bu geleneği 19. Yüzyılda, Ceuta’da insanların mezarlıklara çiçekler ve sırt çantalarında bir sürü yemek taşıdığı zamanlarda dolayısıyla orada bütün gün boyunca kalabiliyorlardır. Diğer kaynaklar bu geleneğin aslında Birinci Fas Savaşı’nın bir bölümü için geri ipuçları elde edilebilir olduğunu işaret etmektedir.

Gerçek şu ki Ceuta’da yaşayan insanlar gerçekten bu etkinlik için sabırsızlanıyorlar: arkadaşlar ve bütün aileler tepelere çıkıp bütün günlerini yiyerek ve içerek geçiriyorlar.

Bu özel “Sırt çantası günü”nün popüler “şaka mı şeker mi?” ile hiçbir bağlantısı yoktur ve İspanyolca bu “la mochila, la mochila, no se la come el gato ni la gallina, solo mi barriga”. Yani bu tam olarak “sırt çantası, sırt çantası, tavuk ve ya kedi ile değil, sadece midem tarafından yeniliyor” Bir ısırık almak için kırsal bölgelere gitmek İspanya’nın diğer bölgeleri olan Extremadura, Jaen veya Sevilla ve birkaç yerde daha yaygındır.

Jaen bölgesindeki kötü ruhlara karşı lapa

Jaen’de bulunan Begíjar köyünde, 31 ekim – 2 kasım arasında gençler bir tencere lapa ile sokaklara çıkarlar. Ama onu yemezler. Aslında bununla evlerin kilitlerini kaplayarak kötü ruhları uzak tuttuklarına inanırlar. Gece ilerledikçe, parlayan mumlar ölenlerin yolunu aydınlatır ve aile ve arkadaşlar tortilla ve çikolata yiyerek beraber zaman geçirirler.

Kanarya Adaları’nda “Finados” Gecesi

Bu gelenek bu şekilde adlandırılır, çünkü “finados” ölü ve ya canlı olmayan demektir. 2 kasım günü aileler ve arkadaşlar bir araya gelir ve artık aralarında bulunmayan kişiler hakkında hikayeler anlatırlar. Bunu yaparken de çam fıstığı, badem, ceviz ve tatlı şarap, anason ve ballı rom paylaşırlar.

shutterstock_298664759_2

Popüler “finadas” da müzikle, geçit törenleriyle ve “Finaos’un Dansı” ile gerçekleştirilir.

Soria’da Ruhların Geçidi

Her 1 kasım günü Soria’nın bir semti olan Tajueco’da bu geçit meydana gelir. Bir kısmı bekar kadınlar ve erkekler diğer taraftan evli olanlar olarak ikiye bölünmüş bir grup olan Cofradía de las Ánimas kardeşler tarafından gerçekleştirilir. Bu kişiler ruhların ilahisini söylerler ve bundan sonrada bir çan çalarak hamur işlerini ve şarabı dağıtmaya başlarlar.

Bu gerçekten çok beğeni toplayan bir etkinlik ve bütün halk bugünün gerçekleştirilmesi için bir araya gelirler.

Alicante’de Tüm Azizler Günü Fuarı

Cocentaina, yılın bu döneminde gerçekleşen bu eskiden kalma festivallerin gerçekleştirildiği  yerlerden biridir. Tüm Azizler Günü Fuarı’ndan bahsediyoruz ve ya onların söylediği gibi “Fira de Tots Sants”. 1346 tarihine geri dönersek bunun İspanya’nın en eski fuarları olduğunu anlayabiliriz, burada bir Arap Çarşısı, Hristiyan pazarı, çocuklar için bir gezinti alanı, hayvan sergisi ve eğlenceli bir ton şey bulabilirsin. Bütün bunlar üç gün boyunca İspanya’nın her yerinden binler insanın Cocentaina’ya akmasını sağlar.

Galiçya’da Samhain, meigas arazisi

Galiçya’lıların Tüm Azizler Günü’nü kutlama şekillerini unutmakta mümkün değil.  Yıllar boyunca bu bölge, Amerikan vari Cadılar Bayramına karşı yerli geleneklerini gittikçe daha da geri kazanmışlardır. Bu meigas ve ya cadıların arazisi, A Mariña’nın bazı kasabaları, Ferrol alanı ve Arousa herkesin büyülü yaratıklar gibi giyinerek oluşturulan bir festival gerçekleştiriyorlar.

shutterstock_213838675_2

Çocuklar kapıdan kapıya giderek şeker isterler ve insanlar kötü ruhları korkutmak için bal kabaklarına yüz yaparlar ve ölülerin bir geçidi yeri ruhlar bulmak için etrafta dolaşır.

Extremadura, Toledo ve İspanya’nın diğer bölgelerindeki Kestane Şöleni

Ballı  közlenmiş kestane, süt, kuru meyveler ve mevsimlik hamur ürünleri. Şekerli patatesler, incir, ceviz, meşe palamudu, ayva peyniri, kabak pastası ve tatlı elma şarabı veya misket şarabı. Katalonya, Valencia, Balear Adaları ve Aragon bölgesi küllerle yüzlerini boyayarak, şenlik ateşinden atlayarak ve hayalet hikayeleri anlatarak kendileriyle eğlenirler. 1 ekimde İspanyol yarımadasının her yerinde gerçekleştirilen gelenek oldukça az. Görüldüğü gibi bir çok durumda Cadılar Bayramı olarak adlandırılan bu popüler festivali anacak hiçbir şey yapılmamakta.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment