Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Asya > Dünya çevresinde Cadılar Bayramı

Asya

Dünya çevresinde Cadılar Bayramı

Dünya çevresinde Cadılar Bayramı
Ekim 29
17:27 2015

Birleşmiş Milletler’in Cadılar Bayramı, “şaka mı şeker mi?” sihirli sözcüklerinin kullanıldığı en geleneksel olanlardandır. Ancak, 1 kasım’ın anlamını farklı ve özel kılan bir çok yer de mevcut.

Ölülerin Günü’nün kutlandığı en ilginç yerler

 

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ: Şaka mı şeker mi?

Bütün ABD ve Kanada’da Cadılar Bayramı oldukça yaygın bir biçimde kutlanmaktadır. Atlanılan bir detay yok:  cadılar, periler ve cin kostümleri; bazıları diğerlerinden daha zararsız olan şakalar, bazen çok ağır bir şekilde gerçekleştirilen; oyna yüzleriyle parlayan turuncu balkabakları; bir grup arkadaş arasında kulaktan kulağa anlatılan hayalet hikayeleri… Cadılar Bayramı konsepti ile dekore edilmiş evler ve en belirgin unsur: o ünlü soru olan “şaka mı şeker mi?” sorusu ile kapı kapı gezip cevap arayan çocuklar.

MEKSİKA: ÖLÜLERİN GÜNÜ

1 kasım denildiğinde, akla gelen en orijinal kutlama şekli Meksika kültüründen gelmektedir. Bu festival iki gün boyunca gerçekleşmektedir: ayın ilk günü çocukların ruhlarına ve ikinci gün ise yetişkinlerinkine adanmaktadır. Bu Meksika usulü Cadılar Bayramı ile ilişkili birçok acayiplik söz konusudur.

shutterstock_209082946_2

Davetkar teklifler: bir nevi sunaklar yemekler, içecekler, meyveler, şeker kafatasları ve oyuncaklar ile çocuklara iletilmek üzere hazırlanır.

Mezarların ve yollar üzerinde mumlar koyularak bu kutsal avluları aydınlatarak yapılan ziyaretler. İnsanlar çiçekler getirir ve bazen mezarlara yakın bir yerde merhumun sevdiği şarkıları söyleyen müzik grupları bile vardır.

“Catrinas” her yerde. Bunlar, en tuhaf ve renkli bir şekilde giydirilen ünlü kafataslarıdır. Onlar evlerde ve halka açık yerlerde tasvirli şekillerde, ayrıca keklerde ve şekerlemelerde de bulunabilirler. Başka nerede şekerli bir kafatasından ısırık alma fırsatı elde edebilirsin ki?

“Şaka mı şeker mi?”den “¿me da una calaverita?” çevirirsen “küçük bir kafatası rica edebilir miyim?”e kadar.  Kuzey Amerika etkisi Meksika’nın ABD geleneğinden bazı detayların benimsendiği birçok yerinde açıkça belirgindir.

İRLANDA: HADİ PARTİYE BAŞLAYALIM!

İrlanda tarzı kutlamaların Cadılar Bayramına özel hiçbir istisnası yoktur. Burası olağan festivallerin kökleştiği ülkelerden bir tanesidir. Bir çok yüzyıl sonrasında, bu putperest etkinlik mutluluk vermeye ve eğlencenin egemen olduğu mükemmel bir bahane halini almıştır: tematik geçit törenleri, şenlik ateşleri, havai fişekler ve tonlarca kostüm.

shutterstock_314268092_2

Elma ağızda “avlanma” ve ya “bir hazineyi avlama”  adıyla organize edilen oyunlar çocuklar ve yetişkinler arasında çok popülerdir. İspanyada ve ya diğer ülkelerde gerçekleştirildiği gibi gastronomi bu kutlamanın önemli bir parçasını oluşturmakta: şeker toplama, kokteyller ve sütlü fırınlanmış elmalar ve bira. Gecenin tipik içeceği ise, Lambswool (Kuzu yünü).

AVUSTURYA: BALKABAĞI BİR YILDIZDIR

Yıllık Balkabağı Festivali -Kúrbisfest- yılın en iyi zamanı için mükemmel bir zamandır. Avusturya’nın güney kesiminde, küçük bir yer olan, Çek Cumhuriyeti ile sınır bölgesi yakınında bulunan Retz’de meydana gelir.

İki gün boyunca bu köy balkabaklarını birbirlerine atma görevini taşıyan insanlarla dolup taşar: parlayan objeler, Cadılar Bayramı geçidi, müzik ve harika bir yiyecek şöleni. Avusturya Cadılar Bayramı’nın başka ayırt edici yönü ise Meksikalı alışkanlığı ile bir benzerliğe sahiptir: su, ekmek ve bir ışık bir masada bırakılır ve ruhların gece boyunca gelmeleri ve yiyecek ve içecek bir şey isteyip istemeyecekleri beklenir.

HONG KONG: YUE LAN, AÇ HAYALET FESTİVALİ

31 ekim – 1 kasım arası hayaletlerin aramızda yaşadığını ileri süren inanca ek olarak insanlar meyve ve para resimleri yakarlar. Bu şekilde ruhların dünyasına erişebileceklerine ve onlara barışı getireceklerine inanırlar. Ünlü “Matsuri” de mevcuttur, bu sokak festivali binlerce genci, bu anı bir şeyler içip, müzik dinlerken kutladıkları dükkanlarda ve barlarda bir araya getirir.

shutterstock_222075625_2

 

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment