Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Asya > Dünyanın En Akılda Kalan Gezi Noktaları

Asya

Dünyanın En Akılda Kalan Gezi Noktaları

Dünyanın En Akılda Kalan Gezi Noktaları
Kasım 29
23:56 2015

Dünya, görülmeye değer güzel yerlerle dolu, ancak sadece bazıları hakiki ve ikonik bulunmaktadır. Sizi, etkilenmesi güç gezginleri bile nefessiz ve ağzı açık bırakacak bazı doğal güzellikleri ve mimari mucizeleri keşfe davet ediyoruz.

Kâbe (Mekke, Suudi Arabistan)

Bayanlar ve baylar, Mescid-i Haram’ın merkezinin hemen sağında bulunan kübik şeklindeki bu bina, İslam’ın en kutsal ve en eski yeri olduğu gibi dünyanın en bilinen kültürel anıtlarından biridir.

Kuran’a göre, Kâbe İbrahim ve oğlu İsmail tarafından inşa edilmiştir. Binanın çevresinde inşa edilmiş bir cami, Mescid-i Haram bulunmaktadır. Bütün Müslümanlar  – nerede olurlarsa olsunlar- Kâbe’ye gidip dua etmelilerdir.

saudi-arabia,-Mecca,-the-Kaaba_small

Dahası hac, hacı adaylarının Kâbe etrafında yedi tur atmaları gerektiğini söylüyor. Bunu gerçekleştirirken her seferinde saat yönünün tersine dönmeleri gerekmekte.

Angkor Thom (Kamboçya)

Burası Khmer İmparatorluğu’nun son ve en kalıcı başkenti olarak düşünülen 3 km kare duvarlı ve hendekli kraliyet şehridir. 1181 yılında, Jayavarman VII, Angkor Thom’u yeni başkent olarak inşa ederken, bütün imparatorlukta büyük bir bina kampanyası başladı.

cambodia,-Angkor-Thom_small

Baphuon ve Phimeanakas’ın mevcut yapılarının etrafına çevrili büyük bir şehir, bir dış duvar ve Bayon gibi etkileyici tapınaklar ile bir hendek inşa etti. Kentin beş girişi, her birinin yapım aşaması dikkat çekicidir.

Sultan Ahmet Camii (İstanbul)

1609 ve 1616 yılları arasında inşa edilen bu tarihi cami, halk arasında iç duvarlarını süsleyen mavi çiniler sebebiyle Blue Mosque (Sultan Ahmet Camii) olarak da bilinir.

Turquia,-Istanbul,-Sultan-Ahmed-mosque_small

Ayrıca caminin kurucusu 1. Ahmet’in mezarı, bir medrese ve bir de bakımevi bulunmaktadır.

Fuji Dağı (Honshu Adası, Japonya)

Japonya’nın aktif bir volkanı olan en yüksek dağını size tanıtıyoruz. Fuji Dağı sanatçılara ilham kaynağı olduğu gibi yüzyıllardır ülke için kültürel ve dini semboldür.

japan,-honshu,-mount-Fuji_small

Günümüzde, insanlar hala bu kutsal dağda hac yapmaktadırlar. Fuji Dağı’na ziyaret kentin koşuşturmasından uzak bir kaçış sunmaktadır.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment