Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Asya > DÜNYANIN YEDİ HARİKASI

Asya

DÜNYANIN YEDİ HARİKASI

DÜNYANIN YEDİ HARİKASI
Kasım 05
22:57 2015

Dünya, her hevesli bir gezgin için olmazsa olmaz dönüm noktalarında yer alan etkileyici anıtlarla doludur. Aşağıdaki anıtlar, ağzınız açık bir şekilde kendilerinden gözlerinizi alamamanıza neden olacak.

İsa Mesih: Rio de Janeiro, Brezilya

2 christ rio

Corcovado Dağı tepesinde 38 metre boyu ile ayakta duran bu devasa heykel, Rio de Janeiro şehrine olduğu gibi hakimdir. Barış sembolü olarak kolları açık Mesih’i temsil eden bu yapı, 1931 yılında yerel mühendis Heitor da Silva tarafından dini bir sembol olarak inşa edilmiştir.

Chichen Itza’da ki Piramit: Yucatan Yarımadası, Meksika

2 Chichén Itzá

En son yapılmış Maya Tapınağı en büyük ve tüm Maya tapınaklarının en popüleridir. Maya Uygarlığı tarafından politik ve ekonomik bir merkez olarak kullanılmıştır. Çeşitli yapıların etrafında yapılacak yürüyüşler, mimari eritme potasını keşfe yol açacaktır.

Machu Picchu: Peru

2 machu picchu

‘Bulutların içindeki şehir’ olarak adlandırılan bu şehir 15. Yüzyılda inşa edilmiştir. Perulular, Andes Yaylası, Amazon ormanları ve Urubamba Nehri ile çevrili olan bu olağandışı yerleşim yerlerinden birine sahip oldukları için övünebilirler. Şehir İspanyol fethi sırasında kaybedildi, fakat 1911’de Hiram Bingham tarafından şans eseri bir şekilde tekrar keşfedildi.

Çin Seddi

2 great wall china

Bayanlar ve Baylar,  şimdiye kadar insan eli ile inşa edilmiş en büyük yapıtıdır. Taş, tuğla, sıkıştırılmış toprak ve ahşaptan oluşan bu yapı, tamamen stratejik amaçlı olarak Çin’in işgalini Moğol kabilelerinden önlemek için yapılmıştır.

Petra: Ürdün

2 petra

Kral IV. Aretas’ın yönettiği Nabataean imparatorluğu döneminde inşa edilen Petra günümüzde Ortadoğu kültürünün etkileyici bir örneğidir. Arap Çölü’nün kenarında, tünelleri ve odaları keşfeden gezginler, Yunan-Roma tarzı tiyatro ve Saray Mezarlarını kaçırmamaları gerekir.

Tac Mahal: Agra

2 taj mahal

Bu muazzam mezar, Hindistan’ın zengin tarihinin bir sembolü ve Hindistan’daki Müslüman sanatının yüce mücevheri olarak kabul edilmektedir. Beyaz mermerden yapılmış olan Tac Mahal, Şah Cihan tarafından son eşi anısına 1632 yılında yaptırılmıştır.

Roma Kolezyum: Roma

2 colosseum

Son ama bir o kadarda önemli olan bu büyük amfitiyatro, Roma İmparatorluğu’nun ihtişamı, gladyatörün dövüşlerinin ve oyunların evidir. Ziyaretçilerinin muhtemelen göz ardı ettiği şey, modern stadyumların Kolezyum’un orijinal tasarımının dayanılmaz baskını taşımasıdır.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment