Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Avrupa > İspanya’nın yıldız istikameti – Barselona

Avrupa

İspanya’nın yıldız istikameti – Barselona

İspanya’nın yıldız istikameti – Barselona
Kasım 17
17:56 2015

Eğer uzun süre Barselona’da kalmış herhangi biri makalemi okusaydı, başlangıçtan itibaren şikayet etmeye başlardı: başlık yanlış, Barselona İspanyolca değil, Katalanca. Gerçek onun ortada bir yerde bulunduğu yani Barselona İspanya’nın da, Katalonya’nın da parçası. Katalanların isteğine rağmen, Kuzeydoğu İber bölgesi bağımsız bir devlet değildir bu da onu resmi olarak İspanya’nın bir parçası olarak nitelendirmemizi sağlıyor. Katalan kültürü, kendi Romantik dilinden bile yararlanan  bir kültür olup Avrupa kıtasında benzersizdir. Katalonya tarihi, Barselona’ya bugün üzerinde konuşacağımız varış noktasına giderken okunulacak ilginç bir tarih.

Barselona son yirmi yılda, Avrupa’da en çok ziyaret edilen bir yer haline geldi. Burası Akdeniz’in kıyısında, genç, canlı ve kültürel açıdan zengin bir şehirdir. Barselona-El Prat havaalanı, bütün dünyadan günlük olarak gelen uçuşlarıyla, İspanya’nın en büyüklerindendir. Aynı zamanda, Avrupa’nın geri kalanıyla olan demiryolu ve karayolu bağlantıları mükemmeldir.

barcelona-sagrada-familia_small

Neden Barselona çok popüler bir yer?  Her şeyden önce, kültürel mirasından bahsetmek gerekir. Burası Gaudi’nin şehridir. Bu İspanyol mimar, Barselona’ya modern bir görünüm katmış ve şehrin en ünlü yapılarının arasında Sagrada Familia Katedrali’nin var olmasını sağlamıştır.

Burası son 120 yılda yapımı devam etmiş 170 metre boyunda olan bir binadır. (önümüzdeki on yılda planlanan tamamlanma tarihi ile birlikte)

Barselona’nın diğer bir çekiciliği ise plajlarıdır, şehirde 8 adet bulunmaktadır. Çoğu Barcelonetta olarak bilinmektedir. Altın kumu ve berrak mavi suyuyla çevrelenmektedir. Rüzgar veya uçurtma sörfü, bunların yanı sıra jet ski sürme ve plaj futbolu gibi oldukça popüler sporları burada gerçekleştirmeniz mümkün.

barceloneta_small

Üçüncü olarak (bazıları için en önemlisi olan) FC Barselona’ya sahiptir. Bu efsanevi futbol kulübü, dünya çevresinden milyonlarca kişi tarafından bilinmekte ve maçlarının izlenmesi için her yıl binlerce turist çekmektedir. Camp Nou stadyumu (Barselona’nın evi) yıllık olarak toplam 2 milyon kişi tarafından ziyaret edilmekte ve hemen hemen herkes “futbol’un tapınağı”ndan en az bir hediyelik eşya almaktadır.

Gaudi tarafından yapılmış diğer mimari hazinelerinde dahil olduğu bir tema park olan muhteşem Park Guell, Kraliyet Sarayı, belediye binasının bulunduğu şehrin ana meydanı ve turistlerin ve yerlilerin Kara Cuma’nın uzun kuyruğundabeklediği La Ramblas alışveriş caddesi…

barcelona-park-guell_small

Sonuç olarak, herkes hayatında en az bir kere Barselona’yı ziyaret etmeli. Eşsiz bir kültüre, arkadaş canlısı insanlara ve hoş bir havaya sahip olan bu şehrin, 2014’te dünyadaki en güzel görüntüye sahip olan şehir olarak seçilmesi şaşırtıcı değil.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment