Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Avrupa > ŞENLİK GECESİ

Avrupa

ŞENLİK GECESİ

ŞENLİK GECESİ
Kasım 04
17:20 2015

‘Hatırla, hatırla kasımın 5’ini, barutu, ihaneti ve komployu; barut ihanetinin unutulması için herhangi bir neden bilmiyorum ki!’ Zil mi çalıyor?  Çoğunuz Alan Moore tarafında yazılmış anti ütopik bir roman ve Wachowski kardeşler tarafından ustaca sinemaya uyarlanmış olan ‘V for Vendetta’yı duymuşsunuzdur. Şarkısı çok bilinmesine rağmen, ardındaki gerçek hikayeyi herkes bilmemektedir. O zaman ihanet ve komplo hikayesi olan Guy Fawkes’ın hikayesini anlatmamıza izin verin.

1605 yılının kasım ayında, Guy Fawkes liderliğindeki bir grup aktivist, meclisin devlet açılışı sırasında Westminster Sarayı’nı havaya uçurarak Protestan Kral James I ve onun bakanlarını öldürürek başarısız olmuşlardır. Bu girişime ‘Barut Komplosu’ adı verildi.

4 king james I

Bu komplonun sebebi Katoliklere karşı Kral’ın dininin hoşgörüsüzlüğüydü. Böylece, komplocular Lordlar Kamara’sının mahzenine 36 kaçak barut varilini gizlice soktular. Fawkes sigortayı ayarlarken Kral’ın korumaları tarafından yakalandı, işkence edildi ve darağacında asıldı. O sonra ortaya çıkabilecek hainleri vazgeçirmek için örnek bir ceza aldı. Dörde bölündükten sonra, Fawkes’ın kalıntıları “krallığın dört bir yanına” gönderildi

4 house of parliament.

Meclis tarafından 5 kasım günü bir milli gün olarak ilan edildi. 1606’dan beri, Guy Fawkes Day veya Şenlik Gecesi havai fişeklerle, şenlik ateşleriyle, Birleşmiş Krallık boyunca ve  bazı eski İngiliz sömürgelerinde gerçekleştirilen geçitlerle kutlanıyor. İşin garibi, Birleşmiş Krallık’ta tek bir yer de, Fawkes’ın resmi okulu olan York’da bulunan St. Peter’s’da bu festival kutlanmamaktadır. Guy Fawkes’ı, kuklalarak fırlatarak, şenlik ateşindeki papa gibi politik figürleri temsil etmek kadar yaygındır. İnsanlar şenlik ateşi etrafında toplanır, şarkı söyler ve bu gece geleneksel yemekler yerler. Kek, yulaf ezmesi içeren başka bir yapışkan kek, şeker pekmezi, şurup ve zencefil. Lezzetli gibi görünmüyor mu?

4 guy fawkes

Ayrıca dil meraklıları için; şu an ‘man’ (erkek) anlamıyla kullanılan ‘guy’ (erkek), Fawkes’ı anmak için “tiksindirici, çirkin insanı” tarif ederdi.

Bu kasım Birleşmiş Krallık’a bir uçuş al ve Gay Fawkes’ın ruhunun sihrinin seni ele geçirmesine izin ver.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment