Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > Tematik > Neden Geziyoruz

Tematik

Neden Geziyoruz

Neden Geziyoruz
Aralık 08
09:33 2015

Hepimizin en önemli gereksinimlerinden biri de sosyal ihtiyaçlarımızdır. Turizm aktiviteleri; gezmek, eğlenmek, yeni yerler, tatlar, diller ve kültürler keşfetmek ve yeni insanlarla tanışmak için çok iyi birer fırsattır.

Tüm bu sosyal gereksinimleri birarada bulundurması açısından seyahat etmek her zaman arzulanan bir duygu olmuştur. Yaşadığımız çağ ve teknolojisi sayesinde dünyanın daha da küçülmesi seyahat isteğimizi daha da körükleyen bir olgudur. İnternet üzerinden alışveriş ve online seyahat bileti alma şansımız, dünyanın daha önce hiç duymadığımız yerlerini yine internet ve özellikle sosyal medya sayesinde öğrenmemiz, pek çok dile, kültüre ve arkadaşa çevrimiçi ulaşmamız bizi tüm bu yerlere daha çok gitme isteğine yönlendirir.Pek çoklarının söylediği gibi tek ihtiyacınız olan sırt çantanız ve uçak biletiniz.

genericas,-travel,-airport-people_small

Üstelik kampanyalar sayesinde artık çok ucuza uçabildiğimizi düşünürsek seyahat isteğimizden kaçmak için artık bahanemiz yok. Öncesinde yurtdışı seyahatleri daha çok yılda bir kereye mahsus bir tatil olarak düşünülmekteyken bu yanlış izlenim artık kırılıyor. Örneğin bir haftasonu için uygun fiyata İstanbul’dan Roma’ya uçabilir ya da diğer bir deyişle kaçabilir ve harika zaman geçirebilirsiniz.

genericas,-travel,-explore,-nature,-woman_small

Elbette herkesin seyahat etmek için farklı ihtiyaçları ve motivasyonları var. Alışveriş, film festivalleri ve konserler, dil öğrenimi, avrupa mutfağı gibi herkes kendisini çeken ve gezi planları yapmaya koyulmasına sebep olan bir şey bulabilir. Kimimiz daha planlıyken ve seyahatlerimizin her anını planlarken bazılarımız sadece kendini yollara atıp spontane olarak yeni yerleri keşfetmeyi tercih eder. Aslında İstanbul’un konumu ve Avrupa’ya oldukça fazla uçuş olması nedeniyle çok şanslıyız. Dünya’nın en çok gezen ülkelerinden biri olmasak da ve bu çoğunlukla ekonomi ile ilişkilendirilse de son yıllarda bunun değiştiğini görmek mümkün. Az önce de bahsettiğim gibi seyahat etme ve konaklama fırsatlarının artmış olması bunda önemli bir etken.

genericas,-mountain,-man,-norway_small

Turizm faaliyetleri sosyal bir gereksinim olmasının yanı sıra seyahat özgürlüğü kapsamında temel haklardan biri. Bu durum, seyahat ettiğimizde neden kendimizi daha özgür hissetiğimizi açıklar mı bilinmez ama gezmemizin en büyük nedenlerinden birinin özgürlük ve macera olduğu kesin. Nedeni ne olursa olsun seyahat etmenin insanın kişisel gelişimi için çok önenmli olduğu tartışılmaz bir gerçek. Dünyanın bir parçası olduğunu hissetmek, damağımızda kalan yeni tatlar, paylaşılan yeni arkadaşlıklar bizi bir sonraki seyahatimizi iple çekmeye iter. Çok beğendiğiniz bir ülkeyi tekrar tekrar ziyaret etmek böylece hem o ülkenin kültürünü hem de daha fazla şehrini ve mekanını keşfetmek mümkün. Diğer yandan her defasında kendinizi bambaşka bir ülkenin bambaşka bir şehrinde bulmak ve her gezinizde yepyeni bir deneyime uyanmak da mümkün.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment