Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > Tematik > Seyahatinizde Yabancı Dil

Tematik

Seyahatinizde Yabancı Dil

Seyahatinizde Yabancı Dil
Aralık 09
09:00 2015

Dünyayı gezmek için elbette yabancı dil bilmek gerekmez ama yine de pek çok insan dil problemi yüzünden seyahat planları yaparken tereddüt içindedir. Yanlarında ingilizce bilmeyen bir yol arkadaşı olmadan seyahate çıkmayanlar dahi var.

Eğer ingilizce biliyorsanız her nereye giderseniz gidin mutlaka büyük ölçüde faydasını görürsünüz, zira uluslararası kullanılan bir dil ve özellikle popüler tatil merkezlerinde pek çok işletmeci ingilizce biliyor, Otelde, şehir merkezlerindeki kafe ve restoranlarda, havalimanı ve terminallerde ingilizce bilen birini bulmanız çok da zor olmaz. Elbette bu hangi ülkeye uçtuğunuza göre değişir. Yapılan araştırmalara göre Avrupa’da en iyi ingilizce konuşulan ülkeler listesinde; başta İsveç olmak üzere iskandinav ülkeleri, ardından Almanya ve çevresi ve listenin sonunda da akdeniz ülkeleri ve Fransa var.

genericas,-turista,-woman,-londres,-english,-red-telephone-box_small

Aynı araştırmaya göre Fransa Avrupa’da ingilizce yeterliliği açısından en düşük ülkelerden olmasına rağmen turizmin merkezi Paris’e uçuyorsanız gezinizde çok dil sıkıntısı çekmezsiniz, bunun sebebi de dünyada en çok turist çeken şehirlerden biri olması. Ama siz popüler turistik şehirleri çoktan gezdiyseniz ve artık gizli kalmış yerleri keşfetmek ve kalabalık turist kafilelerinden kaçmak istiyorsanız o zaman ingilizceye çok fazla güvenmek doğru olmaz, yoksa kendimizi çokça vücut dili kullanırken bulabiliriz. Vücut dilinin işe yaramadığı da söylenemez, sırtına çantasını alıp dünyayı dolaşan pek çok insan için, farklı kültürlerin misafirperverliği ile buluşunca vücut dili çok da eğlencelidir.

genericas,-earth-globe,-dictionaries_small

Tüm bunlar bir yana, bavulunuzu hazırlarken, gideceğiniz ülkenin dili ile ilgili bir konuşma kılavuzunu da çantaya atmanızı tavsiye ederim. Dil eğitimcileri gezi amaçlı dil kılavuzlarını önermeseler de ilk amacınız seyahat ise kesinlikle haritanızın yanına dil rehberinizi de koyun. Bazı günlük konuşma kalıplarını bilmek faydalı olacaktır. Gezdiğimiz kentleri keşfederken, tarihini, yemeklerini kültürünü tanırken, o ülkenin dili ile de az da olsa tanışmak bu kültürü daha iyi anlamamızı ve keşfetmemizi sağlar ve gezimiz daha keyifli bir hal alır.

genericas,-world-map-made-of-spices_small

Restoranda sipariş verirken, takside gitmek istediğimiz yeri söylerken, otelde konaklarken ya da yolda adres sorarken en azından çok temel kelimeleri kullanmak günü kurtarabilir. Merhaba, lütfen, teşekkürler, pardon gibi kelimeleri bilmek hem diyalog başlatmamızı hem de insanlar tarafından sempati kazanıp daha iyi bir iletişim kurmamızı sağlar. Kim bilebilir belki seyahatiniz sonrası o ülkeyi çok sevdiyseniz, dilini öğrenmeye karar verir ve tekrar tatil planları yapmaya başlarsınız. Ne de olsa bir dil bir insandır.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment