Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Amerika > Sevgililer Günü

Amerika

Sevgililer Günü

Sevgililer Günü
Şubat 10
11:09 2016

Her yıl 14 şubatta dünyanın her yerinden insanlar sevgililer gününü kutlarlar. Genellikle birbirlerine hediyeler, çiçekler ve çikolatalar alırlar ve evde ya da restoranda romantik akşam yemekleri yerler. Ama bilmeyiz ki bu gelenek nereden bugünlere gelmiştir?

shutterstock_232808992

Bu günün kökeni 5. Yüzyıla döndüğümüzde Hıristiyan kiliselerinde karşımıza çıkar ve kutlanmaya da doğal olarak burada başlanmıştır. Valentine adında birçok aziz mevcuttu. Bir efsaneye göre Roma’da Valentine adında, evlilik İmparator Claudius II tarafından yasadışı ilan edildiğinden, evlenmelerine izin verilmeyen askerlerin düğünlerini kutlayan bir rahip vardır.  Valentine’in gizli olarak gerçekleştirdiği bu evlilikler keşfedildiği zaman, ölüme mahkum edilmiştir. Diğer bir efsane ise der ki hapishanede iken gardiyanların kızının birine aşık olmuştur ve ona “Senin Valentine” şarkısını dile getiren bir mektup yollamıştır. Kökeni bilinmemesine rağmen bir şey açıktır, Valentine figürü kahramanlık ve romantizm çevriliydi.

Ama 18. Yüzyıla kadar insanlar bugün kutladığımız gibi bugünü bu şekilde kutlamıyorlardı. Hediyeler verme, kartlar ve çikolatalar gönderme geleneği Birleşik Krallık’ta doğdu. Öncelikle insanlar kendileri yaptıkları kartları ve notları birbirlerine gönderiyorlardı, sonra, 19 yüzyılda basılı kartların imalatı başladı. Bugünlerde Birleşik Milletler’de her yıl 25 milyon, Amerika’da 190 milyon kart gönderilmektedir.

 

shutterstock_163406525

Sevgililer Günü kutlama geleneği bütün dünyaya yayılmıştır ve bugünlerde birçok ülkede kutlanmaktadır. Çin’de bu gün aşıkların festivali olarak bilinmektedir. Birçok Latin Amerika ülkesinde bu gün aşıklar günü olarak bilinmekte “el día de los enamorados”. Ayrıca Avrupa ülkelerinin çoğunda kutlanmaktadır. Bu günü binlerce çift Avrupa ülkelerini ziyaret ederek ve romantik atmosferinin tadını çıkartarak geçirmektedir. Paris, Venedik ve Prag en romantik şehirler olarak düşünülmekte ve bu günün geçirildiği en yoğun gün olmaktadır.

shutterstock_308300333

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment