Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Avrupa > Doğa Harikası Avrupa Gölleri

Avrupa

Doğa Harikası Avrupa Gölleri

Doğa Harikası Avrupa Gölleri
Nisan 27
12:58 2016

Tatiller  her zaman, şehirleri gezmek, alışveriş yapmak, müzeleri ve sanat eserlerini görmek için yapılmaz. Bazen romantik bir seyahat aradığınızda, şehirlerin stresli ve kalabalık yaşantısından kaçmak istediğinizde ya da kamp yapmak gibi daha maceralı bir tatil istediğinizde, Avrupa’nın doğası en iyi adrestir. İklimi dolayısıyla dünyanın en yeşil bitki örtülerinden birine sahip olan Avrupa kıtası, çoğunlukla popüler şehirleriyle turist çekse de, doğal alanları da keşfedilmeyi bekleyen saklı güzelliklerle doludur. Bu yazımızda Avrupa’nın insana huzur veren göllerinden en iyilerine yer verdik. Suyun ve yeşilin buluştuğu, içinize oksijenin dolacağı huzur dolu mekanlara göz atmaya başlayalım.

Avusturya’nın Hallstatt Kasabası ya da bizdeki deyişle köyü, Unesco’nun Dünya Kültür Mirası listesine alınmış eşsiz güzellikte küçük bir kasabadır. Yukarı Avusturya’da bulunan kasaba, Hallstatt Gölü yanında kuruludur. Bu göl doğasever turistler kadar, sualtı dalışçıları için de uğrak bir yerdir.Binlerce yıllık geçmişe sahip olan ve tuz madenleriyle ünlü bu köyün ve gölün güzelliğini unutmak zor.

Bir diğer eşsiz göl, İtalya Lombardiya’da yer alan Como Gölü‘dür. Y harfi şeklindeki göl üzerinde çok sayıda kasaba vardır ve gölde feribot seferleri yapılır. Gölün en alt noktasındaki Lecco ve Como Kasabaları en popüler olan yerleşimlerdir. Gölün güneyinde Alplerin eteklerinde doğanın suyla buluştuğu yer sadece İtalya’nın değil Avrupa’nın hatta dünyanın en güzel gölleri listelerinde yerini korur. Pek çok ünlü ismin Como Gölü kıyısında villaları vardır.

Fransa’daki Annecy Gölü, adını Fransa ve İsviçre arasındaki küçük şehir Annecy’den almaktadır. Annecy tam anlamıyla hayat doludur. Gölde bot turlarına katılabilir, göl kenarındaki küçük sevimli köyleri gezebilir ve bisiklet sürebilirsiniz. Yaz sezonunda Anneke Gölü’nün plajları da hizmete girmektedir.

shutterstock_228809320

Almanya’nın gölleri, dağları ve ormanları ile dikkat çeken Bavyera Bölgesi’nde yer alan Konigsee Gölü’nün ülkenin en derin ve temiz gölü olduğu söylenir. Mükemmel doğasını ve temizliğini korumak için, gölde yalnızca elektrikle çalışan tekneler kullanılmaktadır. Bu turlarla Bartholoma Manastırı‘nı da ziyaret edebilirsiniz.

Son olarak bahsedeceğimiz Plitvice Gölleri, Hırvatistan’ın Unesco kültür mirası listesindeki eşsiz güzelliğidir. Plitvice Gölleri Milli Parkı, birbirine şelalelerle bağlı 16 gölden oluşmaktadır. Dünya’daki en güzel doğal göller bütünü olarak nitelendirilir ve çok sayıda turistin uğrak noktasıdır. Zagreb’e uçtuktan sonra Plitvice’ye iki buçuk saatlik otobüs yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Siz de bu eşsiz güzellikteki gölleri görmek için şimdiden planınızı yapın.

shutterstock_256094920

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment