Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Avrupa > En güzel sahil kasabalarından: Mojacar

Avrupa

En güzel sahil kasabalarından: Mojacar

En güzel sahil kasabalarından: Mojacar
Nisan 10
16:20 2016

Mojacar, İspanya’nın güneyinde bulunan, İspanya’nın en güzel kasabaları (los pueblos más bonitos de España) ağının bir parçası olan küçük bir kasabadır. Havası, sahile olan 17 km’lik uzaklığı, mimarisi ve hepsi aynı renge boyanmış evleri burayı Mojacarone, İspanya sahil kıyısındaki en etkileyici kasabası yapıyor.

shutterstock_254326912

Mojacar’ın tarihi milattan önce 2000 yılına, Fenikeli tüccarların vardığı ve yerleştiği zamanda başlıyor. Yunan egemenliği altındaki bu Murgis-Akra yerleşimi, Müslüman egemenliği başlayınca asMuxacra olarak biliniyor ve son olarak Mojacar, modern ismini alıyor.

Mojacar, İspanya’daki en yüksek yabancı konutu yüzdesine sahip olan kasabaları arasındadır.  Bu durum 20. Yüzyılın altmışlarında, belediye yüzünden ekonominin ve demografinin ciddi bir şekilde zarar görmesinden kaynaklanmaktadır. Kasabanın geri kazanılması için Mojacar’ın belediye başkanı uluslar arası basına bir mesaj göndererek sadece kasabanın orijinalliğinin korunulması koşulu ile bir yıl içerisinde yeni ev yapabilmeleri için alan vereceği sözünü vermiştir. Bu Mojacar’a göçün nasıl başladığını gösteriyor. Bugünlerde kasaba sakinlerinin %60’ı İspanya’nın dışından, çoğunlukla İngiltere, Almanya ve İskandinav ülkelerinden gelmiştir.

Mojacar’ın en önemli festivali paskalya haftası ve Müslüman Mojacar’lıların Katolik Krallara karşı barışçıl temsiliyetinin anıldığı 12 haziran Müslümanların ve Hıristiyanların bayramıdır. Ağustosun sonu Mojacar, kemer yarışı da olarak bilinen ünlü Carrera de Cintas’in yer aldığı, fiestas patronales’ i, kutlar. Genç kadınlar caddeleri kemerleri koyarlar ve erkekler ata binerken onları yakalamaya çalışırlar.

shutterstock_76277941

Kasaba, bir kısmı tepede (Mojacar Pueblo) ve diğer kısmı sahilde (Mojacar playa). bulunmak üzere iki parçaya ayrılmıştır. Bütün plaj boyunca yer alan plaj barlarının, kulüplerin ve restoranların çeşitliliği nedeniyle, Mojacar Avrupa ve İspanya’daki gençler arasında popüler destinasyon olarak görülmeye başlanmıştır. Aynı zamanda kasaba aileleriyle tatil yapacaklara iyi kalitede fırsatlar sunmaktadır.

shutterstock_292765331

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment