Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Avrupa > Avrupa’dan 5 Güzel ve Önemli Cadde

Avrupa

Avrupa’dan 5 Güzel ve Önemli Cadde

Avrupa’dan 5 Güzel ve Önemli Cadde
Mayıs 30
11:45 2016

Gezdiğimiz kentlerin bizde iz bırakan en önemli yerlerinden bazıları da elbette meydanları ve caddeleridir. Avrupa’nın her şehri kentsel düzenleri, tarihi yapıları ve meydanları ile oldukça başarılı peyzaj örnekleri sunarlar. Özellikle önemli meydanları bağlayan ve yeşil doku ile desteklenen caddeler ve bulvarlar, dünya markalarının, restoranların ve eğlence mekanlarının birarada bulunabildiği turistik çekim merkezleridir. Bu yazımızda Avrupa’nın önemli caddelerinden seçilen beş caddeyi sizlere sunuyoruz.

1.Las Ramblas, Barcelona

Barcelona’nın ünlü caddesi Las Ramblas özellikle haftasonları ve akşamları oldukça kalabalık ve hayat doludur.  Müzisyenler, sokak sanatçıları, pek çok kafe, restoran ve mağazanın yanısıra Liceu Opera Binası ve Boqueria Pazarı da burada bulunur.  Şehrin en güzel mimarisine sahip yapılar, oldukça yeşil ve tamamen ağaçlarla kaplı bu bulvarda görülebilir. Reial Meydanı’na uğramayı da unutmayın.

shutterstock_323369699

2.Corso Vittorio Emanuele, Milan

Milan’da bu cadde oldukça popüler ve bir o kadar da önemlidir. Dünyadaki ilk alışveriş merkezlerinin bir örneği olan Galleria Vittorio Emanuele bu cadde üzerinde bulunur. Günümüz alışveriş merkezlerinin en eski örneklerinden olan ve hala capcanlı bu tarihi yapıyı mutlaka görmelisiniz. Duomo Meydanı ve San Babila Meydanı’nı bağlayan cadde, tıpkı İstiklal Caddesi gibi yayalaştırılmıştır. Pek çok ünlü markanın yanısıra, kafeler, restoranlar ve sinemalarla Milan’ın mutlaka görülmesi gereken yerlerindendir.

shutterstock_258995426

3.Şanzelize, Paris

Avrupa’daki bulvarlardan bahsediyorsak elbette Şanzelize de bu listede yerini alır. Yalnızca Paris’in değil, tüm dünyanın en önemli bulvarlarından biri olarak görülür.Bulvar, Concorde Meydanı ve Zafer Takı arasında 2 kilometre boyunca uzanır. 70 metre genişliğindeki caddenin iki yanı boyunca sıralanan kestane ağaçları ile kendine özgü bir havası vardır. Ünlü markalar,restoranlar ve daha pek çok mekan ile görülmeye değer.

shutterstock_117176935

4.Andrassy Caddesi, Budapeşte

Sıra Budapeşte’nin Şanzelize’si Andrassy Caddesi’nde. Kahramanlar Meydanı ile bağlanan bu cadde, şehrin en güzel yapıları ile çevrelenmiş oldukça geniş bir caddedir. Budapeşte Opera Binası’nın da bulunduğu caddede tıpkı diğer ünlü bulvarlardaki gibi ağaçlar sıralanmıştır. Seyahatiniz sırasında güzel vakit geçirebileceğiniz önemli bir turistik çekim merkezidir, pek çok yeme içme mekanı ve alışveriş olanağını da size sunar.

shutterstock_244281436

5.Gran Via, Madrid

Madrid hayatının merkezi denebilecek olan Gran Via’ya Gran Via metro istasyonundan ulaşabilirsiniz. Pek çok önemli ve tarihi yapının bulunduğu caddede ilgi çeken sinema, mağaza ve restoranları bulşabilirsiniz. Mutlaka görmeniz gereken yapılar; Metropolis Binası, Grassy Binası ve Madrid sinemasının merkezi olarak görülen Plaza del Callao yapısıdır.

shutterstock_378537616 (1)

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment