Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Göz Alıcı Güzellikte Bir Şehir: Brüksel

İstikametler

Göz Alıcı Güzellikte Bir Şehir: Brüksel

Göz Alıcı Güzellikte Bir Şehir: Brüksel
Temmuz 04
15:12 2016

Rotamızı kuzeye çevirip, Belçika’nın başkenti Brüksel’e dair konuşmanın tam zamanı. Belki şaşıracaksınız ama şehrin adının anlamının ‘bataklık içindeki yerleşim yeri’ olduğu söylenir. Senne Nehri üzerinde, ırmakların kesiştiği delta bölgesinde bulunan kent, bölgede yüzlerce yıl önceki bataklığın kurutulduğu yerdedir ve bugün tarihle modernizmin kesiştiği Avrupa’daki en güzel şehirlerden biri olmuştur. Brüksel uçuşu İstanbul’dan kalkışla yaklaşık 4 saat sürer.

Şehre vardığınızda ilk görmeniz gereken yer, kentin en önemli meydanı Grand Place’dir. Meydan, barok ve gotik mimari tarzda inşa edilmiş tarihi yapılarla çevrilidir. Bu yapılar adeta dantel gibi işlenmişçesine meydanı çepeçevre sarmaktadır. Pek çok etkinliğe evsahipliği yapan meydanda restoranlar, kafeler, barlar ve dükkanlar bulunmaktadır ve kentin sürekli hareketli ve canlı olan bir bölgesidir. Her iki yılda bir düzenlenen Tapis de fleurs festivalinde tamamı çiçeklerden oluşan devasa bir halı ile meydan kaplanır ve bu hayatınızda kesinlikle görmek isteyeceğiniz güellikte bir manzaradır. Meydanda dikkatinizi en çok çekecek yapı Hotel de Ville (Town Hall) olacaktır. 13. yy’a ait bu gotik yapıyı ziyaret etmeniz ve pek çok eseri görmeniz mümkün. Brüksel’in simgelerinden sevimli bir tanesi olan işeyen çocuk heykeli ‘Maneken Pis’ de meydana yakın bir konumdadır.

Aziz Michael ve Aziz Gudula Katedrali, Brüksel’deki en önemli yapılardan biridir. 12.yüzyıla ait gotik mimari üsluptaki bu yapı adını, Aziz Gudula’nın kutsal hazinesinin buraya getirilmiş olmasından dolayı almıştır. Pek çok değerli tarihi eşyanın sergilendiği bir müzeyi de bünyesinde barındıran Brüksel’deki bu en güzel kiliseyi mutlaka ziyaret edin ve tarihte kısa bir yolculuğa çıkın.

Grand Place Meydanı ve Aziz Gudula Katedrali’nde tarihe yolculuğa çıktıktan sonra Brüksel’in modern yönüne de yüzümüzü çevirelim. 1958 yılında Expo 58 Fuarı için yapılmış olan devasa anıt Atomium’dan söz ediyoruz. 9 adet çelik küreden oluşan ve kürelerin arasında yürüyen merdivenle seyahat ederek en tepesine ulaşabileceğiniz bu heykelsi yapı, Brüksel’in yeni simge yapısıdır. Geceleri muhteşem aydınlatmasıyla da göz alan yapının 102 metredeki en yüksek küresine çıkıp muhteşem bir panorama seyredebilirsiniz.

Galeries Royales Saint Hubert, günümüzdeki lüks alışveriş merkezlerinin tarihteki ilk ve elbette en şık örneklerinden biridir.200 metreyi geçen cam tavandan aldığı ışığın süzüldüğü şık dükkanları ziyaret etmeli, ve elbette belçikanın eşsiz çikolatasını da burada kahve eşliğinde tatmalısınız.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment