Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Sular Şehri Amsterdam

İstikametler

Sular Şehri Amsterdam

Sular Şehri Amsterdam
Temmuz 11
14:53 2016

Sularla çevrili bir şehirden bahsedilince çoğumuzun aklına Venedik gelir.  Oysaki turistik bir çekim merkezi olmasının yanısıra hala şehir yaşantısının son hızla devam ettiği bir diğer su şehri Amsterdam’dır. Hollanda’nın başkenti Amsterdam 165 kanalla çevrilidir. Dünyanın en güzel kentsel peyzajlarından birine sahip olan bu kanallar Unesco tarafından koruma altındadır. Kanallardaki otantik ve modern evlerin uyum içinde birarada oluşu, kentin her yerinde görebileceğiniz köprüler ve yeşiliyle Amsterdam şehri görsel hafızanızdan kesinlikle çıkmayacak güzelliktedir. Amsterdam’a uçmak isterseniz yaklaşık 3 saat sürecek bir yolculukla şehre varabilirsiniz.

Şehir, adını ilk dönemlerde üzerine kurulu olduğu Amstel Nehri’nden almıştır. Bugün dünyanın en çok ziyaret edilen turizm merkezlerinden biridir. Özellikle onyedinci yüzyıldan kalma tarihi yapılar kentin dokusunu oluşturur Bu dokuyu çevreleyen kanallar sistemiyle birlikte benzeri bulunmayan bir şehirdir. Amsterdam’ı ziyaret edenlerin ilk duraklarından biri Dam Meydanı’dır. Kısaca Dam olarak anılan meydan şehrin önemli simge yapılarına ve pek çok aktiviteye ev sahipliği yapar. Elbette ki kanallar şehri Amsterdam’ı keşfetmenin en iyi yollarından biri kaçınılmaz olarak bot turlarıdır. Şehirdeki en güzel manzaraları, önemli yapıları görebileceğiniz pek çok kanal turu seçeneği vardır. Kanallar içerisinde en popüler olanı Prinsengracht kanalıdır. Herengracht ve Keizersgracht kanalları da en çok beğeni toplayan diğer kanallardır.Bot turları ile müzeler bölgesinin kıyısına da ulaşabilirsiniz.

Amsterdam bike

Amsterdam Müzeleri ile de büyük bir öneme sahiptir.  Rijks Müzesi, Stedelijk Müzesi ve Van Gogh Müzesi mimarlık ve sanata ilgi duyanları ağırlayan Amsterdam’ın en iyi müzeleri arasındadır. Mimariden söz etmişken Amsterdam’da yalnızca tarihi ve otantik yapıların değil, yüksek teknolojinin kullanıldığı modern mimari eserlerin de bulunduğunu söylemekte fayda var. Bu modern yapıların tarihi dokuya zarar vermeden yapılması ve eski ile yeninin birarada bulunuş şekli de takdire değer nitelikte. Kenti keşfetmenin diğer bir yolu ise bisikletlerdir. Eğer bisiklet kullanmayı seviyorsanız Amsterdam maceranız sizin için eşsiz olacaktır. Bisiklet kiralamak için çok sayıda seçenek bulunmaktadır. Açık hava marketlerine uğramayı ve meşhur Hollanda peynirlerinden almayı da unutmayın.Bu marketlerden en bilineni Çiçek Pazarı olarak tanınan  Bloemenmarkt’dır. Şehir aynı zamanda oldukça yeşil bir dokuya da bir sahiptir. Şehri güzel bir havada ziyaret ettiyseniz özellikle Vondelpark, bisikletinize atlayıp gitmek ve piknik yapmak için harika bir seçenek.

Tarihi ve otantik yapıları, müzeleri, kanalları, yeşiliyle Amsterdam’ın tadını çıkardıktan sonra elbette şehrin gece hayatının da oldukça çılgın olduğunu söylemek yanlış olmaz. Pek çok restoran, kafe, bar ve gece kulübünde size uygun eğlenceyi bulabilirsiniz. Red Light District ise gece hayatının turistler tarafından da en çok merak edilen çılgın mekanlarından birisidir. Siz de unutamayacağınız bir seyahat yaşamak istiyorsanız Amsterdam gezi planınızı şimdiden yapın.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment