Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Avrupa > Barcelona’daki Bu Yapıları Biliyor Muydunuz ?

Avrupa

Barcelona’daki Bu Yapıları Biliyor Muydunuz ?

Barcelona’daki Bu Yapıları Biliyor Muydunuz ?
Ağustos 17
09:00 2016

Barcelona’nın dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biri olduğunu söylemeye gerek yok. Gerek tarihi dokusuyla ve gotik kent merkeziyle, gerek Katalan modernismo akımının izlerini taşıyan Gaudi’nin eserleri ve Eixample Bölgesi  ile Barcelona dünyanın en benzersiz şehirlerinden biridir.

Aynı zamanda günümüz modern mimarisinin, kültür, sanat ve eğlence dünyasının kapılarını da bizlere açan Barcelona İspanya’nın Katalonya eyaletinde bulunan ve Madrid’den sonra en büyük şehridir ve İstanbul’dan Barcelona’ya uçmak yalnızca 3,5 saat sürer. Seyahatseverlerin vazgeçilmez adreslerinden biri olan şehir elbette pek çok önemli simge yapı ile doludur. Gaudi’nin başyapıtı La Sagrada Familia ve Casa Mila, Park Güell gibi diğer eserleri ve Barcelona Katedrali gibi görkemli yapıları elbette kesinlikle görmelisiniz. Şimdi gelin bu yazımızda Barcelona’nın daha az bilinen ancak yine görülmeye değer başka yapılarından söz edelim ve böylece bu eşsiz şehri biraz daha iyi tanıyalım.

Santa Caterina Marketi

Söz konusu İspanya ve özellikle Barcelona olunca  kentin yerel lezzetlerini tatmadan olmaz. Bu lezzetleri tatmanın en iyi yolu ise kent pazarlarından alışveriş yapmaktır. La Rambla üzerindeki Mercado de La Boqueria en ünlü tarihi pazardır ancak daha başka pek çok önemli pazar vardır. Size tavsiye edeceğimiz diğer bir seçenek, Santa Caterina Marketi’dir. Size geleneksel lezzetleri sunan bu market, modern ve geleneksel tasarım arasında köprü oluşturacak şekilde tasarlanmıştır. Geçmişi 1850’lere dayanan bu market, şehrin ilk üstü kapalı marketidir. 2000’lerde restore edilmiştir ve özellikle yenilikçi ve renkli çatısı ile ziyaret edilmeye değer başarılı bir mimari yapıdır.

Barcelona Pavilyonu

Barcelona Pavillion

Dünyaca ünlü mimar Mies Van der Rohe’un bu yapısı modern mimaride çığır açan önemli bir eserdir. Özellikle mimarların ve sanatseverlerin ziyaret akınına uğrayan pavilyon, pek çok turist tarafından gözden kaçırılmaktadır. Mies bu yapıyı  1929da Barcelona Expo 29 için tasarlanmıştır. 1938de yıkılan yapı 1986 da yeniden birebir inşa edilmiştir ve Montjuik’deki büyülü çeşme yakınlarında hala ziyarete açıktır.

Rambla del Mar

Barcelona’nın en ünlü caddesi La Rambla’dır ve bu cadde Portal Meydanı’ndaki Columbus heykeli  ile son bulur. Ancak 90’lı yıllarda deniz üzerinde yat limanının yanında inşa edilen alışveriş merkezi ile bu meydanı bağlayan yeni ve modern bir köprü inşa edilmiştir. Burası Rambla del Mar yani ‘Denizin Bulvarı’ olarak adlandırılır. Tarihi bulvarın deniz üzerindeki devamı niteliğinde olan köprüyü kullanarak  alışveriş merkezi ve akvaryuma geçebilirsiniz.

Arenas de Barcelona

Arenas de Barcelona

İspanya Meydanı’na bakan görkemli bir alışveriş merkezi olan Arenas de Barcelona önemli bir yapıdır. Bu yapı, inşasına 1890larda başlanmış olan tarihi bir boğa güreşi arenasıdır ve restore edilerek alışveriş ve kültür merkezine dönüştürülmüştür. Boğa güreşlerinin yasak olduğu Barcelona’daki  son arena olan bu yapı, 1999’da ünlü mimar Richard Rogers ve ekibi tarafından restore edilerek 2011’de yeniden açılmıştır. Tarihi yapın cephesi korunmuş ve yerden yükseltilerek kırmızı devasa çelik taşıyıcılarla desteklenmiştir. Yapının en çekici yönü ise Barecelona’nın mükemmel bir manzarasını sunan terasıdır. Bu panoramik manzaraya ulaşmak için yapının dışına da bir asansör eklenmiştir. İspanya Meydanı’ndaki bu yapıyı mutlaka ziyaret edin.

 

Altın Balık Heykeli

gehry fish barcelona

Barcelona’nın deniz kenarındaki dikkat çeken yapılarından biri, dünyaca ünlü mimar Frank Gehry’nin 1992’deki Barcelona Olimpiyatları için tasarladığı altın balık strüktürüdür. Altın renginde paslanmaz çelikle kaplanmış olan bu etkileyici yapı 52 metre uzunluktadır. Balık şeklinden soyutlanarak tasarlanan yapıya bu sebeple  ”El Peix” yani balık,  bazen de altın balık denmektedir. Gölgelik alan oluşturarak altındaki önemli yapılar arasında bir geçiş alanı sağlar.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment