Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Avrupa > Montpellier Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Avrupa

Montpellier Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Montpellier Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Ağustos 31
09:00 2016

Bu günkü yazımızda sizleri Fransa’nın güneybatısına götürüyoruz. Hem Fransız hem Akdeniz kültürünün hakim olduğu bir şehir; Montpellier. Küçük ama son yıllarda Fransa’nın en gelişen kentlerinden biri olarak çok sayıda turist ağırlamaktadır. Aynı zamanda bir öğrenci şehri olan Montpellier’de hem eğlenip, hem Akdeniz ve Fransız mutfağının lezzetlerini tadabilir hem de köklü bir geçmişe sahip bu şehrin tarihini görebilirsiniz.

Bin yıldan fazla geçmişe sahip olan Montpellier’in tarihi kent merkezi oldukça iyi korunmuştur ve şehir günümüzde de tarihini koruyarak büyümektedir. Kentte hem klasik hem de modern Fransız Mimarisinin temel örneklerini görebilirsiniz. Montpellier, Akdenize yakın olması nedeniyle kuzeydeki  şehirlere nazaran çok daha ılıman bir iklime sahiptir. Bu sebeple şehri bahar aylarından başlayarak ekim ayına kadar ziyaret edebilirsiniz. Ülkemizden direk uçuş olmasa da Tolouse, Lyon ve Marsilya gibi şehirlerden ulaşabilir ya da aktarmalı uçuşlarla gidebilirsiniz.

Montpellier’i gezmek isteyenler için başka bir gezi tavsiyesi ise, rotanıza başka duraklar eklemenizdir. Fransa’nın Marsilya ve Toulouse gibi güzel güney şehirlerinin tam ortasındadır Montpellier. Güney Fransa turunun bir durağı olarak çok uygun bir şehir. İkinci bir rota önerisi ise Fransa ve İspanya gezilerinizi birleştimek. Çünkü Montpellier, İspanya’nın en sevilen şehri Barcelona’ya da yakındır. Bu sebeple Katalonya’nın başkenti Barcelona ve ardından güney Fransa’nın sevimli tarihi şehri Montpellier, unutulmayacak bir tatil planına benziyor.

Şehir içi ulaşım çoğunlukla tramvayla sağlanmaktadır ve oldukça kolaydır. Bisiklet kiralamak ve şehri pedal çevirerek keşfetmek de mümkün. Montpellier’de konaklamak için en çok tercih edilen bölgeler; Gambetta, Rue Foch gibi bölgelerdir.  Parkları ve bahçeleriyle ünlü bu şehir hem tarihi hem de oldukça yeşildir. Montpellier Zooloji Parkı ve Montpellier Botanik Bahçesi görülmeye değer yerler. Musee Fabre ve Languedoc Müzesi, kentin ziyaret edilmesi gereken yerlerinden. Doğayı seviyor ve su altı dünyasına da ilgi duyuyorsanız, ‘Aquarium Mare Nostrum’ su altı parkını’da mutlaka ziyaret edin.

Kent merkezinde günlük hayatın odak noktası olan yer “Place de la Comédie”  yani Komedi Meydanıdır. Pek çok kafe ve restoranın bulunduğu bu meydan oldukça kalabalık ve hayat doludur. Komedi Meydanı adını buradaki eski tiyatro binasından almaktadır ve pek çok ziyaretçinin en sevdiği yer bu meydandır. Montpellier’de eski kent merkezinin daracık sokaklarında tarihe yolculuk yapacak, sokak sanatçılarının müziğine kulak kabartacaksınız. Park ve bahçelerinde yeşile doyup, Fransız Şarabının en iyi örneklerini tadacaksınız. Küçük olmasına rağmen Montpellier geziniz hiç unutamayacağınız bir anı olacak.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment