Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Avrupa > Fransa’nın Pembe Şehri: Toulouse

Avrupa

Fransa’nın Pembe Şehri: Toulouse

Fransa’nın Pembe Şehri: Toulouse
Ağustos 10
09:00 2016

Bu yazımızda Fransa’nın İspanya’ya komşu olduğu güneybatı bölgesinde bulunan sevimli şehir Toulouse’dan söz edeceğiz. Oldukça etkileyici bir doğaya ve tarihe sahip olan bu köklü ve önemli şehir “La ville en rose” yani Pembe Şehir olarak bilinmektedir. Bunun sebebi kentin mimari dokusunu oluşturan kiremit tuğlaların rengidir. Bu harika mimariye sahip en önemli eserlerden birazdan bahsedeceğiz.

Toulouse şehri konumu nedeniyle diğer Fransız şehirlerinden daha ılıman bir iklime sahiptir ve daha çok sonbahar aylarında ziyaret edilmesi tavsiye edilir. İstanbul’dan Toulouse’a uçuş yaklaşık 3 saat sürmektedir. Kent içinde metro ve tramvay sayesinde odukça rahat gezebileceğiniz şehrin görülmeye değer en önemli yerleri tarihi kent merkezindedir. Eski kent merkezinde yürüyerek de Toulouse’un tarihini keşfedebilirsiniz. Diğer bir gezi alternatifi ise bisiklettir. Toulouse tam bir öğrenci şehri olması nedeniyle kültür sanat aktiviteleri yanısıra eğlence ve gece hayatının da gelişmiş olduğu bir turistik çekim merkezi. O halde kısaca bu pembe şehrin pembe mimarisinden en görülmeye değer yapılara göz atalım.

Şüphesiz ki Aziz Sernin Bazilikası Toulouse şehrindeki en önemli tarihi yapılardan biridir. Şehre lakabını veren pembemsi tuğlalardan yapılmış olan bu bazilika Avrupa’nın en büyük Romanesk yapısıdır ve Unesco Dünya Miras Listesi’ne girmiştir. Aziz Sernin Bazilikası, kutsal hacı yolu olarak bilinen ve İspanya’daki Santiago de Compostela’da son bulan tarihi uzantının Toulouse’daki adresidir. Bu romanesk yapıdan sonra sıra Jakoben Manastırı’nı ziyaret etmeye geldi. Yine pembe tuğlalarla inşa edilmiş olan Jakoben Manastırı oldukça görkemli bir gotik mimari eserdir. Şehrin en çok turist çeken bir diğer yeri, belediye binasının yer aldığı Capitole Meydanı’dır. Şehirdeki en önemli meydan olan Capitolu’un üç tarafı kenti çok iyi tarifleyen klasik yapılarla çevrilidir ve diğer yanında devasa belediye binası bulunmaktadır. Başka bir pembe mimari yapı ise “Hôtel d’Assézat’’ dır. Bu tarihi köşk günümüzde bir sanat müzesidir, Rönesans döneminin önemli bir mimari eseridir. Konu müzelere gelmişken şehirdeki en önemli diğer müzelere de gitmenizi öneririz. Bunlar; Güzel Sanatlar Müzesi Augustin, Modern Sanat Müzesi ‘’Les Abattoirs’’ ve Arkeoloji Müzesi Saint-Raymond’dur.

Tarihe, kültüre ve sanata doyduktan sonra şehrin ayrılmaz bir parçası olan muhteşem doğasını da keşfetmelisiniz. Akdeniz ve Atlantik’i birbirine bağlayan Midi Kanalı’nı kesinlikle ziyaret edin. Muhteşem bir doğanın eşlik ettiği ve tamamı 241 km uzunluktaki bu kanalda tekne turuna katılabilir, kanal çevresinde yürüyüş yapabilir ya da dinlenebilirsiniz.

Tarih, doğa, kültür ve sanatla dolu Toulouse özellikle gün doğumu ve batımı sırasında sizi büyüleyecek. Çünkü Pembe Şehir adının geldiği kiremit tuğla yapılar gün boyunca farklı renk tonlarına bürünüyor. Toulouse, asla unutamayacağınız bir deneyim için sizleri bekliyor.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment