Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Sanatın Kalbi Viyana

İstikametler

Sanatın Kalbi Viyana

Sanatın Kalbi Viyana
Ağustos 29
14:23 2016

Avusturya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Viyana, dünyanın kültürel ve sanatsal etkinlikler bakımından en önde gelen şehirlerinden biridir. Uzun yıllar pek çok imparatorluğa ev sahipliği yapmış olan kent, mimarisi ve tarihi eserleriyle de kültürel varlığını sürdürmektedir. Viyana özellikle sarayları ve kiliseleriyle ziyaretçilerin aklında yer edinir. Bunlar arasından Schönbrunn Sarayı Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır. Paris için Versay Sarayı ne ise Viyana için de Schönbrunn Sarayı’nın o olduğu düşünülür.

Viyana’da yalnızca saraylara ve kiliselere değil, tarihi opera ve tiyatro yapılarına da sıkça rastlanır. Elbette bu noktada, Viyana’nın dünyaca ünlü müzisyen Amadeus Mozart’ın doğduğu şehir olduğunu belirtmek gerekir. Bu açıdan bakıldığında dünya müziğinin başkenti olarak anılan Viyana böylece gerçek anlamda tarih, sanat ve kültürel değerlerin biraraya geldiği bir şehir olmaktadır. Tüm bu sebeplerle Viyana her yıl çok sayıda turisti ağırlıyor.

Viyana’ya uçuş, İstanbul’dan yaklaşık iki buçuk saat sürüyor. Kent içinde ulaşım, tren, tramvay ve metro sayesinde oldukça rahat ve bu sayede tarihin izlerini taşıyan bu görkemli kenti gezmeniz kolaylaşıyor. Sadece Schönbrunn Sarayı’nın 1400’den fazla odadan oluşan görkemli bir yapı olduğunu düşünürsek, kısa bir ziyarette kentteki tüm saray ve müzeleri tam anlamıyla görmeniz elbette zor. Bu sebeple şehrin en gözde mekanlarına kısaca göz gezdirmekte fayda var. 1400 odalı ve çok sayıda büyük bahçesi bulunan Schönbrunn Sarayı, imparatorluk döneminin izlerini taşır ve sizi tarihe götürür. Sarayı gezmek için farklı uzunlukta tur seçenekleri mevcuttur. Sarayın devasa bahçesinde çeşitli etkinliklere katılmak ya da piknik yapıp bir şeyler içmek de mümkün. Schönbrunn Sarayı yazlık saray olarak kullanılmıştır, kışlık saray olarak kullanılan yapı ise Hoffburg Sarayı‘dır. Başkanlık sarayı olarak kullanılan bu saray, aynı zamanda devasa bir koleksiyona sahip müze ve kültür merkezidir. Şehirde ilk görülmesi gereken yerlerden biri de Viyana’nın simgesi haline gelmiş Aziz Stefan Katedrali’dir.Kent merkezindeki bu gotik mimari eser, tepesinden mükemmel bir şehir manzarası da sunar. Sanatın kalbi Viyana’da sanat tarihi müzesi Kunst Historisches ‘ı görmeden dönmek olmaz, zira bu müze Brueghel’in Babil Tablosu da dahil olmak üzere dünyadaki en geniş sanat koleksiyonlarından birine sahiptir. Klasik müzik şehri Viyana’da Mozart’ın Evi’ni yine Mozart’ın eserlerini dinleyerek gezebilirsiniz. Viyana’nın başlıca önemli saraylarından bir diğeri olan Belvedere Sarayı’nda Van Gogh gibi önemli isimlerin resimlerini ve fazlasını bulabilirsiniz.

Şehrin kaçırılmaması gereken diğer yerleri, Resim Müzesi Albertina, dünyadaki en önemli opera merkezi olduğu düşünülen Opera Binası Staatsoper  ve alışveriş merkezi Brunnenmarkt’dır. Siz de orta avrupanın büyülü şehri Viyana için planınızı yaparak sanat, tarih ve müzikle dolu bir seyahat geçirebilirsiniz.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment