Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Avrupa > Sevilla’da Kesinlikle Görmeniz Gereken Yerler

Avrupa

Sevilla’da Kesinlikle Görmeniz Gereken Yerler

Sevilla’da Kesinlikle Görmeniz Gereken Yerler
Ağustos 24
09:00 2016

Bu yazımızda, tatilcilerin Avrupada’ki en gözde ülkelerinden biri olan İspanya’dan bahsedeceğiz. Rotamız ise güney İspanya’daki özerk Endülüs Bölgesi’nin en büyük şehri ve başkenti olan Sevilla. İstanbul’dan Sevilla uçuşu yaklaşık 4 saat sürmektedir. Sevilla şehri güney İspanya’nın en önemli kültür ve ekonomi başkentidir. Çok iyi korunmuş bir tarihe sahip olan şehir, geçmişte güney İspanya’da müslümanların egemen olması sebebiyle Mağribi mimarisinin en mükemmel örneklerini barındırır. Hem İslam hem de hristiyan mimarisinin ve aynı zamanda günümüz çağdaş mimarisinin uyum içinde olduğu çok kültürlü, sıcacık bir şehirdir burası. Sevilla ziyaretiniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden söz etmeye geldi sıra.

Dünya’nın en büyük üçüncü kilisesi olan Sevilla Katedrali belki de şehrin en çok ilgi çeken yapılarından biridir.  Şehir Mağribi hakimiyetindeyken camii olarak inşa edilen yapı, daha sonra büyütülerek Barok tarzda bir katedrale çevrilmiştir. Cami minaresi bu gün katedralin çan kulesidir. Bu çan kulesine Giralda Tower adı verilmiştir. Bu kilise arap mimarisi ve barok mimarinin bir arada bulunuşu açısından eşsiz bir örnektir. Bu katedralde Kristof Kolomb’un mezarı da bulunmaktadır.

Sevilla Katedrali ve Alcazar Sarayı Unesco Dünya Mirası listesinde bulunmaktadır. Alcazar Sarayı’da Endülüs Mimarisi’nin mükemmel bir örneğidir. Bu devasa saray ve bahçeleri ziyaretçilerini büyüler.Müze olarak ziyaret edebileceğiniz sarayda, İslam motifleri ile dolu bir mimari ile, muhteşem çeşme ve havuzların bulunduğu bahçelerde tarihe yolculuk yapacaksınız.

İspanya’da her şehirde bir İspanya Meydanı bulunmaktadır ve Sevilla’daki İspanya Meydanı pek çokları için İspanya’daki en iyi meydandır. Muhteşem bir seramik işçiliği ile karşılacağınız meydan , yarım daire şeklindeki görkemli rönesans binasının çevrelediği alandadır. Meydanda kanallar ve köprüler bulunur. Bu kanalda sandallarla tur atabilirsiniz. İspanya Meydanı 1929 Expo için inşa edilmiştir ve Sevilla’nın en önemli yerlerinden biri olmuştur. İspanya Meydanı yanında olan Maria Luisa Park’ını da mutlaka ziyaret edin. Bu hayat dolu parkta dinlenebilir, bisiklet kiralayabilirsiniz.

Park sonrası Sevilla’da nehir kenarında yürüyüş yapmak harika bir fikir. Şehir Guadalquivir Nehri’nin iki yakasında kurulmuştur. Nehir yakasındaki en önemli yapı şüphesiz, Altın Kule anlamındaki ‘Torre del Oro’ dur. Kentin simgelerinden biri haline gelmiş olan yapı 13. Yüzyılda gözetleme kulesi olarak yapılmıştır. İspanya’daki en iyi boğa güreşi arenalarından biri olan barok tarzda inşa edilmiş Real Maestranza’yı ve içindeki  müzeyi de ziyaret edebilirsiniz. Unutmadan söylemeli, Santa Cruz bölgesinin tarihi sokaklarında gezintiye çıkmalı ve şehrin bu eski bölgesindeki tarihi yapıları ve sıcacık renklerdeki  eski evleri görmeden dönmeyin.

Metropol Parasol Sevilla

Metropol Parasol Sevilla

Şehrin tarihi ve kültürel yapılarından söz ettikten sonra sizi çok etkileyecek bir çağdaş mimari eser olan  Enkarnasyon Meydanı’ndaki ‘Metropol Parasol’den bahsedelim. Dünyanın en büyük ahşap strüktürü olan bu yapı devasa bir şemsiyeye benzemektedir. Son teknoloji kullanılarak inşa edilmiştir. Yapının üzerinden mükemmel bir Sevilla manzarasını görebilirsiniz.

Tarih, kültür, İspanya mutfağı, Flamenko ve daha fazlası için siz de Sevilla’yı seyahat planlarınıza mutlaka ekleyin.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment