Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Üsküp’e Yolculuk

İstikametler

Üsküp’e Yolculuk

Üsküp’e Yolculuk
Ağustos 22
13:55 2016

Bu yazımızda Balkanlara doğru yolculuğa çıkarak Makedonya’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Üsküp’ten bahsedeceğiz. Bu güzel şehir Vardar Nehri’nin iki yakasında kurulmuştur. Daha çok bahar ve yaz aylarında ziyaret edilmesi önerilen Üsküp’e uçuş İstanbul’dan hareketle bir saatten daha kısa sürmektedir. Şehre vardığınızda, toplu taşıma ya da taksi ile kent merkezine varabilirsiniz çünkü şehirde raylı sistem bulunmamaktadır.

Şehirde ilk görülmesi gereken yerlerden biri Üsküp Kalesi’dir. Şehrin bayrağında’da yer alan ve şehrin simgesi haline gelmiş olan kalenin Roma Dönemi’ne kadar uzanan bir geçmişi olduğu söylenmektedir. Yukarıdan harika bir Üsküp manzarasını da kaleden görmeniz mümkündür.

Tekrar şehir merkezine dönecek olursak, şehrin son yıllarda çok hızlı bir değişim yaşadığını söylememiz gerek. Üsküp 2014 adı verilen bir proje kapsamında Makedonya Devleti pek çok müze, anıt, kamu projesi inşa ettirmiş, tarihi yapıları onarmış ya da yeniden yaptırmıştır. Tarihi yapıların kopyalarının yapılıyor olması, çokça eleştiriye maruz kalmış ve tartışma konusu olmuştur. Tüm tartışmalara rağmen, yapılan eserler kentin çehresini değiştirmiştir bazı eserler; kente gidildiğinde görülmesi gereken yerler arasındadır. Özellikle Taş Köprü’nün iki yakasında bulunan yapılar içinde en çok dikkat çekenleri, Makedonya Zafer Kapısı, Makedonya Pavilyonu ve Arkeoloji Müzesi’dir. Makedonya Meydanı’nda bulunan Büyük İskender Heykeli ve havuzu da bu yeni anıtlardan biridir ve özellikle şehrin en merkezi meydanında olması nedeniyle en ilgi çeken anıt budur. Makedonya Meydanı şehrin en önemli alanıdır ve saydığımız tüm bu yapıtlar da meydan çevresinde ve yakınında yer alır.

Vardar Nehri üzerindeki Taş Köprü tarihi kent ile yeni şehri birbirine bağlayan bir konumdadır. Şehrin kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir diğer yeri ‘tarihi çarşı’dır. Osmanlı Dönemi’nin izlerini taşıyan ve Üsküp Kalesi yakınında bulunan çarşıda pek çok dükkan, restoran, market bulabilir, hediyelik eşya alabilirsiniz. Üsküp’te yine osmanlı mimarisine sahip pek çok hamam ve han bulunmaktadır. Çifte Hamam, Davutpaşa Hamamı,Kapan Han, Sulu Han, Kurşunlu Han bunlardan en önemlileridir.

Şehirde kiliseler ve diğer dini yapılar da görülmelidir. İçerisinde pek çok eserin bulunduğu St. Spas Kilisesi, Aziz Ohrid Kliment Katedrali bunlardan öne çıkanlardır. Rahibe Teresa Şapeli ise en çok merak edilen yerdir. Rahibe Teresa’nın doğup büyüdüğü yerde inşa edilmiş olan şapel pek çok anıt ve eseri bünyesinde bulundurur.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment