Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Yeşilin ve Tarihin Buluştuğu Kent: Kiev

İstikametler

Yeşilin ve Tarihin Buluştuğu Kent: Kiev

Yeşilin ve Tarihin Buluştuğu Kent: Kiev
Ağustos 08
10:34 2016

Eşsiz ormanları ve yeşiliyle dikkat çekmeyi başarmış olan Kiev Şehri, Ukrayna’nın başkenti ve en büyük şehridir. Ağaçların ve yeşilin çevrelediği kent ülkenin kalbi konumundadır. İstanbul’dan Kiev uçuşu yaklaşık 2 saat sürer. Dünyanın en büyük metrolarından birine sahip olan şehirde ulaşım rahattır. Nostaljik tramvay ve toplu taşıma da metro sistemine ek olarak geziniz süresince işinize yarayacaktır. Şehir Dinyeper Nehri üzerine kuruludur. Yeşili ile ön plana çıktığını söyledikten sonra elbette şehrin en güzel zamanının da bahar ve yaz ayları olduğunu söylemek gerekir. Özellikle ilkbaharda Kiev parkları görmeye değerdir. Kışların ise çok soğuk olduğunu unutmayın. Kiev şehri tarihle doludur ve çok büyük bir kültürel mirasa sahiptir. Yeşili ve doğası kadar tarihi yapıları, anıtları ve dini yapıları ile de görülmesi gereken Kiev gezimize başlayalım ve şehrin en önemli turistik mekanlarına göz gezdirelim.

Şehrin ilk ziyaret yeri elbette Özgürlük Meydanı’dır. Taksim Meydanı’nın İstanbul’la özdeşleşmiş olması gibi, bu meydan da Kiev ile özdeşleşmiştir ve şehre gelenlerin ilk gördüğü yerlerdendir. Şehrin kurucularının heykellerini meydanda görmek mümkün. Andriyivsky Bölgesi Kiev’in Montmarte’ı olarak anılan bölgedir. Bu bölge Yukarı Kiev ile tarihi çekim merkezi olan Podil’i birbirine bağlar. Kiev’in en çok turist çeken bölgesidir. En yüksek bölgesinde Aziz Andrews Kilisesi’nin bulunduğu bölge, çok sayıda dükkan, restoran, kafe, sanat galerisi gibi mekana sahiptir ve tam anlamıyla hayat dolu ve tarih dolu bir yerdir. Barok mimari örneği olan Aziz Andrew Kilisesi Kiev’in en güzel yapılarındandır. Günümüzde Ukrayna Hristiyanlık Müzesi olan Sofya Katedrali, görülmesi gereken bir diğer önemli yapıdır ve Unesco’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alır.

Aziz Michael Manastırı 12. Yüzyılda inşa edilmiştir ve Kiev’in en eski manastırlarından biridir, özellikle kubbeleri ile dikkat çeker. Barok Mimari tarzda inşa edilmiştir.

Bir diğer önemli yapı da kentin simge yapılarından olan Aziz Volodymyr Katedrali’dir.19. yüzyılda inşa edilmiş olan yedi kubbeli bu yapı, sarı renkli cephesi ve detaylarıyla şehrin en dikkat çekici ve farklı yapılarından biridir.

Kentin yeşiliyle ve parklarıyla ünlü olduğunu söyledikten sonra Kyoto Parkı’ndan bahsetmemek olmazç Kiev ve Japonya arası dostluğu simgeleyen park, Kyoto’dan getirilmiş granitten dini yapıtlarla doludur ve özellikle bahar aylarında ziyaret edilmesi gerekir.

Sanat ve müzik sevenler için Ukrayna’nın aynı zamanda önemli operacıların çıktığı yer olduğunu söylemek gerekir. Kiev’de bulunan Ulusal Opera Binası da hem mimarisiyle görülmeye değer hem de müzikseverler için gidilmesi gereken bir yerdir.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment