Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Avrupa > Amsterdam’ın Müze Meydanı : Museumplein

Avrupa

Amsterdam’ın Müze Meydanı : Museumplein

Amsterdam’ın Müze Meydanı : Museumplein
Eylül 07
11:00 2016

Bu gün sular şehri Amsterdam’ın müzeleri ile ünlü meydanı Museumplein hakkında bir yazı hazırladık. Amsterdam şüphesiz ki Kuzey Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri. 165 su kanalının çevrelediği bu şehir tarihi yapıları kadar modern ve teknolojik yapılarıyla da görülmeye değer bir güzellikte. Parkları, bahçeleri ve müzeleri ile doğa, sanat ve kültürü bir araya getiriyor. Ve elbette oldukça özgür yaşam tarzı sayesinde marjinal eğlence hayatını da unutmamalı.

Şehrin tarihi yapıları kadar meydanları da ünlü. Bu meydanlardan biri ise Museumplein. Museumplain müze meydanı anlamına gelmekte ve çevresindeki müzelerden dolayı bu adla anılmakta. Amsterdam tam bir müzeler şehri ve şehirde 50’den fazla müze bulunuyor. Elbette ilgi alanınıza göre istediğiniz müzeyi gezmeyi seçebilirsiniz. Biz bu yazıda Museumplein’de bulunan ve Amsterdam’ın en çok ziyaret edilen müzelerini ele aldık.

Rıjkmuseum

Rijkmuseum

Rijkmuseum Hollanda’nın en önemli müzesi olarak kabul edilir. Hollanda’nın en büyük sanat tarihi kütüphanesi burada bulunur. 1876’da yapılan Rijmuseum’dan sonra bu bölge müzeler ve devlet yapıları ile çevrelenmiştir. Anlayacağınız Rijkmuseum Müze Meydanı’nın oluşmasına önayak olmuştur. Ünlü ressam Rembrandt’ın ‘Gece Devriyesi’ eseri de dahil olmak üzere dünyanın en önemli sanat koleksiyonlarından birine sahiptir. Müze önündeki gölette kış aylarında buz pateni yapılır. Amsterdam’ın simgesi haline gelen ‘I amsterdam’ yazısı Rijmuseum önünde yer almaktadır.

Van Gogh Müzesi

Van Gogh Müzesi

Hollanda’nın tüm dünyaya kazandırdığı en büyük yeteneklerden biri elbette ünlü ressam Vincent Van Gogh’dur. Museumplein’deki Van Gogh Müzesi, dünyada Van Gogh’un eserlerini sergileyen en büyük müzedir. Geçici sergi alanında farklı sanatçıların eserlerine de ev sahipliği yapar. Van Gogh’un 200’den fazla resmi ve yaşadığı döneme ait pek çok belge ve mektup müzede sergilenir. 17 yaş altı için ücretsiz girişi bulunan müzeye online bilet almanız size zaman kazandıracaktır. Müzenin, camlarla çevrili bir girişi olan modern binası da oldukça başarılı bir mimariye sahiptir.

Stedelıjk Müzesi

Museumplein

Eğer Rijmuseum’da olduğu gibi klasik sanat eserleri ve sanat tarihi değil de çağdaş sanattan hoşlanıyorsanız Stedelijk Müzesi tam size göre. Modern sanat ve tasarım eserlerinin sergilendiği Stedelijk Müzesi mimarisi ile de dikkat çekiyor. Stedelijk 1895 yılında müze meydanına yapılan üçüncü müzedir. Tuğladan inşa edilmiş bu tarihi yapıya 2012 yılında ek bina yapılmıştır. Tarihi bina ne kadar klasik ve güzel ise, yeni bina o kadar sıradışı, teknolojik ve şaşırtıcıdır. Eski ve yeni arasındaki bu zıtlık, hem Amsterdam’ın dünü ve bu gününü bağlayan bir metafor hem de müzenin içeriğindeki modern sanata bir göndermedir. Andy Warhol gibi önemli isimlerin eserleri yanısıra geçici sergi alanında da dikkat çeken sergiler yer alır. Fuayesi ve restoranında da vakit geçirmeniz tavsiye edilir.

Museumplein yalnızca müzeleri ile ünlü değildir. Pek çok konser ve etkinlik bu alanda yapılır. Adeta tam bir kültür parkı haline gelen alanda bir pazar günü hem turistleri hem şehirde yaşayanları çimler üzerinde dinlenirken bir arada görmeniz mümkün.

Müzeleri gezmeye vaktiniz olmasa dahi, Amsterdam’ın en önemli müzelerinin bulunduğu ‘Museumplein’ yani Müze Meydanı’na mutlaka gidin.

‘I amsterdam’ yazısı önünde fotoğraf çekilmeden dönmek olmaz, değil mi ?

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment