Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Antik Medeniyetin Başkenti : Atina

İstikametler

Antik Medeniyetin Başkenti : Atina

Antik Medeniyetin Başkenti : Atina
Eylül 19
13:05 2016

Yunanistan’ın başkenti Atina, Eski  Yunan Medeniyeti’nin de merkezidir. 3.500 yıldan eski bir geçmişe sahip olan şehir, elbette en önemli antik yapılara sahip şehirlerden biridir. Sadece Atina’nın değil tüm Yunanistan’ın simgelerinden biri haline gelmiş olan Akropolis de burada yer alır. Parthenon Akropolis’deki en ünlü yapıdır. Adını savaş tanrıçası Athena’dan alan Atina, mitoloji ve efsanalere konu olduğu gibi, bugünkü bilimin temeli olan felsefenin de doğduğu yer olarak bilinir. İlk çağlardan günümüze kadar, sayısız medeniyetin iz bıraktığı bir şehirdir Atina. İlk Yunan medeniyetlerinden, Roma, Bizans ve Osmanlı’ya kadar çok farklı kültüre ev sahipliği yapmıştır. Atina’nın günümüzde çokça ziyaret edilmesinin sebeplerinden biri de budur. O halde komşu ülkemizin başkenti Atina’ya uçalım ve gezilecek yerlere kısaca göz atalım.

Elbette Atina deyince akla antik yunan ve dolayısıyle de Atina Akropolisi gelir. Tüm akropolislerin genel özelliğinden dolayı Atina Akropolisi de kent üzerinde yüksek bir tepede bulunmaktadır. Akropolis ‘yukarıdaki şehir’ anlamına gelir ve saldırı anında korunması için en önemli idari yapılar, tapınaklar ve hazineler burada bulunur. Buradaki en ünlü yapı Parthenon’dur. Athena’nın tapınağı olan bu yapı, yunan mimari tarihindeki en önemli eser olarak ele alınır. Antik kentlerdeki en önemli öğelerden biri olan agoralar içinde Atina Agorası önemli bir yer tutar. Agora; antik kentlerde, kentin ortasında bulunan ve günlük yaşamın geçtiği meydanlardır. Atina Agora’sı Akropolis’İn kuzeyinde, bu kez alçak bir konumda yer alır ve Antik Yunan’daki yaşantıya yolculuk yapabileceğimiz pek çok kalıntı barındırır. Eski yunan sanatının en iyi diğer örneklerini de görmek istiyorsanız Atina’da bir sonraki durağınız Ulusal Arkeoloji Müzesi olmalıdır.

Alışveriş, yeme-içme ve eğlence söz konusu olunca Atina’da adres Monastraki ve Plaka’dır. Atina’nın en canlı yerlerinden biri Monastraki Meydanı’dır. Günün her saati kalabalık ve eğlenceli bu meydanda kurulan pazardan alışveriş yapmayı unutmayın. Plaka gece hayatının yoğun olarak Atina’da can bulduğu yerdir. Çok sayıda restoran ve hediyelik eşya dükkanını burada bulabilirsiniz. Ancak gerçekten Atina’ya özgü bir alışveriş yapmak istiyorsanız o zaman Central Market sizleri bekliyor. Monastraki’den yürüyerek ulaşabileceğiniz bu pazarda meyve,sebze,balık ve et dışında Atina’ya özgü pek çok tat ve baharatı bulabilirsiniz.

Tarihe bir yolculuğa çıkıp Antik Yunan’ın Akropolis’inde ve Agora’sında vakit geçirdik. Monastraki ve Plaka’da hediyelik eşyalarımızı aldık ve gece hayatının tadını çıkardık. Damağınızda Atina’ya özgü tatlarla seyahatimizi sonlandırdık. Tekrar görüşmek üzere Atina.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment