Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Amerika > Asla Uyumayan Büyülü Şehir : New York

Amerika

Asla Uyumayan Büyülü Şehir : New York

Asla Uyumayan Büyülü Şehir : New York
Eylül 28
23:38 2016

Bu yazımızda dünyanın belki de en önemli ticaret ve turizm merkezi olan New York’a gidiyoruz. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük şehri olan New York aynı zamanda dünyadaki en büyük metropollerden biridir.

Şehir, ”The City of New York” ya da ”New York City” olarak anılır. Her yerde gördüğümüz ve New York’un simgelerinden biri haline gelmiş NYC kısaltması, New York Şehri anlamına gelen New York City’den gelir. Bu isimlendirmelerin sebebi, şehrin bulunduğu eyaletin adının da New York olmasıdır. Bu sayede NYC dediğimizde şehir bölgesinden bahsetmiş oluruz.

Her üç kişiden birinin yabancı uyruklu olduğu New York Şehri tam anlamıyla global bir şehirdir. Dünyanın küresel başkenti olarak da anılmaktadır.

Özellikle gökdelenlerden oluşan silueti ile New York herkesin hayallerini süsleyen  bir şehirdir. Her yıl yaklaşık kırk milyon kişinin New York’u ziyaret ettiği söylenir. Yazın oldukça sıcak olan şehri gezmek için bahar aylarını tercih edebilirsiniz. Şehrin kalabalığında yaz sıcağı özellikle turist sayısının çokluğunu düşününce oldukça zorlayıcıdır. Kışları ise gerçekten soğuk olan New York’da kışın soğuğuna değecek bir şey varsa o da Noel Bayramı ve yeni yıl kutlamalarıdır.

Yeni Yıla Times Meydanı’nda Girmek İstemez Misin ?

Yeni bir yıla dünyanın en önemli meydanı sayılabilecek Times Meydanı’nda girmek istiyorsanız New York’a kış aylarında uçabilirsiniz. Bu meydan, şehrin kesinlikle görülmesi gereken yerlerindendir.

Türkiye ve New York arasına 7 saatlik bir fark bulunmaktadır. Bizim saatimiz daha ileridedir. İstanbul’dan New York’a uçuş yaklaşık 12 saat sürer.New York’da oldukça gelişmiş metro hattı sayesinde pek çok yere kolayca ulaşabilirsiniz. Kent içindeki önemli bazı turistik yerlere yürüyerek ulaşmanız da mümkün.

Müzeleri, sanat galerileri, büyüleyici caddeleri ve yapıları ile bu şehirde gezilecek yerler asla bitmez. Ülkemize uzaklığını da düşünecek olursak şehrin tadını çıkarmak için en azından bir haftalık bir plan yapmanızı tavsiye ederim.

New York şehri 5 kısımdan oluşmaktadır. Bunlar, bazılarına filmler ve medyadan aşina olduğumuz; Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx ve Staten Adası bölgeleridir. Bu bölgeler 1898 yılında birleşerek bu günkü New York Şehri’ni oluşturmuştur. Manhattan, bu bölgeler arasında en önemlisidir. Şehrin kültür, ticaret ve finans açısından merkezi burasıdır. En önemli simge yapılar Manhattan’da bulunur.

Turistlerin en çok ziyaret ettiği diğer yerler, Brooklyn Köprüsü, Empire State Binası ve elbette kentin simgesi olan Özgürlük Heykeli’dir. Ayrıca Broadway Caddesi’nde önemli tiyatro ve müzikalleri görebilirsiniz.

Şehirdeki önemli müzeler; Metropolitan Sanat Müzesi, Modern Sanat Müzesi  yani Moma ve Guggenheim Müzesi’dir. Ünlü mimar Frank Lloyd Wright’ın başyapıtı sayılan Guggenheim Müzesi Central Park yanında yer almaktadır. Bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

Tüm kentlilerin ve turistlerin dinlenip güneşlendiği Central Park, dünyanın en büyük ve en önemli kent parklarından biridir. Central Park, Birleşik Devletler’de peyzaj mimarlığı ile tasarlanmış olan ilk parktır. Bu parkta vakit geçirmeden dönmeyin.

Şehrin caddelerinde kaybolup önemli yapıları, müzeleri ve galerileri gördükten sonra sıra eğlencede. New York elbette dünyanın en çılgın gece hayatına sahip şehirlerinden biridir. Özgürlük şehri olarak anılan şehir 24 saat capcanlıdır. Bu sebeple New York’a asla uyumayan şehir de denmektedir.

Siz de hiç uyumayan bu büyülü şehri mutlaka keşfetmelisiniz. Şimdiden planınızı yapın.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment