Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Balkanlarda Bir Başkent: Sofya

İstikametler

Balkanlarda Bir Başkent: Sofya

Balkanlarda Bir Başkent: Sofya
Eylül 12
13:35 2016

Bir başka balkanlar turunda bu kez Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dayız. Ülkenin en büyük şehri olan Sofya, yüzlerce yıllık geçmişi ve imparatorluklara ev sahipliği yapmış olmasıyla, bugün görülmeye değer pek çok yere ve esere sahip bir balkan şehridir. Diğer balkan ülkelerinde olduğu gibi Bulgaristan da yazın ziyaret edilmek için uygundur. Ükenin geçmişi en eskiye uzanan şehri olan Sofya’ya uçuş, İstanbul’dan yaklaşık bir buçuk saat sürmektedir. Şehre ulaştığınızda göreceksiniz ki şehir içinde ulaşım oldukça rahat. Toplu taşıma, metro ve özellikle de mutlaka denemeniz gereken tarihi tramvay ile seyahat edebilirsiniz. Balkan Yarımadası’nın merkezinde yer alan Sofya, Bizans, Roma, Osmanlı ve Trakya gibi imparatorluklardan izler taşıyan en önemli balkan şehridir denebilir. Öyleyse bu tarih dolu kentte görülmesi gereken en güzel yerlere hemen değinelim.

Gezimize şehir merkezinden başlayacak olursak Vitoshka Bulvarı, başkentin en çok ziyaret edilen caddesidir. Şehrin en merkezi ve hareketli yerleri olan Pirotska Caddesi ve Graf Ignatiev Caddeleri’ni de mutlaka ziyaret edin. Alışveriş mekanları, dükkanlar ve restoranlarla dolu şehir merkezinde yolunuzu kaybedip, ara sokaklarda da keşfedilecek çok şey olduğunu görebilirsiniz.

Kentin simgesi ve en önemli yapısı ise Alexander Nevsky Katedrali’dir. Bu yapı, Bulgaristan’ın en büyük katedralidir ve güzelliği ve büyüklüğüyle göz alır.Kültür mirası olarak korunmaktadır. Unesco Dünya Mirası listesine alınmış olan Boyana Kilisesi de görülmeye değer bir başka yapıdır. Bu kilise, özellikle 200’den fazla insan betimlemesinin olduğu ve ilahi olayların canlandırıldığı freskleri ile ünlüdür.

Ulusal Tarih Müzesi de Boyana Kilisesi’nin bulunduğu bölgede yer alır, böylece tarih meraklıları bu önemli yapıyı da ziyaret edebilirler. Konu müzelere gelmişken, Ulusal Doğa Tarihi Müzesi ve Ulusal Sanat Galerisi’ni de gezi planınıza eklemelisiniz. Doğa Tarihi Müzesi Bulgaristan’daki en eski müzedir ve doğaseverlere hitap ederken, Ulusal Sanat Galerisi de sanat koleksiyonu ile sanatseverlerin tercihi olmaktadır. Ulusal Sanat Galerisi, Arkeoloji Müzesi ile beraber Battenberg Meydanı‘ndaki Kraliyet Sarayı bünyesinde bulunmaktadır.

Kentte diğer önemli yapılar, güney avrupanın en büyüğü olan Sofya Merkez Sinagogu, Aziz George Rotunda Kilisesi ve Banyabaşı Camii’dir. Avrupa’nın en eski camilerinden biri olan Banyabaşı Camii dünyaca ünlü mimar Mimar Sinan’ın önemli bir eseridir. Seyfullah Efendi Cami olarak da bilinen bu yapı Osmanlı’dan günümüze korunarak kalmış bir eserdir.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment