Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Doğu Avrupa’nın Paris’i Bükreş

İstikametler

Doğu Avrupa’nın Paris’i Bükreş

Doğu Avrupa’nın Paris’i Bükreş
Eylül 26
11:22 2016

Bu yazımızda sizi, doğu avrupanın Paris’i olarak adlandırılan ve keşfedilmeyi bekleyen tarihiyle sizleri çağıran Bükreş’e götürüyoruz. Romanya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Bükreş, ortaçağlardan günümüze uzanan köklü tarihi yanısıra son yıllarda gelişen modern yüzü ile de turizm konusunda büyük bir ilerleme katetmiş durumda. Bükreş uçuşu İstanbul’dan yalnızca bir buçuk saat sürmekte. Romen, Rus ve Osmanlı yapılarını görebileceğiniz şehir çok farklı üslupların birarada görülebileceği zengin bir mimariye sahip. Öyleyse Bükreş’te tecrübe etmeniz gereken en önemli yerlerden kısaca bahsetme zamanı.

Bükreş’in belki de en önemli simge yapısı dünyanın Pentagon’dan sonra en büyük ikinci idari binası olan ve guinness rekorlar kitabına da girmiş Bükreş Parlemento Binası’dır. En bilineni Ulusal Modern Sanat Müzesi olan 3 adet müzeyi de bünyesinde barınrıdan yapıyı, grup turlarıyla gezmeniz mümkün. Şehirdeki bir başka simge yapı ise Arcul De Triumph. Adından da anlaşılacağı üzere Paris’in meşhur zafer takı Arc de Triumph’a oldukça benzeyen bu anıt savaşta ölenlerin anısına yapılmış ahşap bir anıtken, sonrasında betonarme olarak yeniden inşa edilmiştir. Bükreş’in küçük Paris olarak adlandırılmasında da etkisi vardır. Bir başka anıt ise Devrim Meydanı’nda bulunur. Yeniden Doğuş Anıtı adındaki bu modern anıt, devrim döneminde hayatını kaybedenlere adanmıştır. Elbette anıtın bulunduğu meydan olan Devrim Meydanı şehrin en önemli meydanıdır.

Bükreş’in en canlı merkezi tarihi kent merkezidir. Eğlence mekanları, kafe ve restoranlar, dükkanlar ve sanat galerinin bulunduğu Lipscani yani eski şehirden bahsediyoruz. Burası III.Vlad Tepeş namı diğer Dracula tarafından kurulmuştur. Şehir, bu tarihi merkez etrafında büyüyerek gelişmiştir. Pek çok anıtı, barok ve neoklasik mimarideki yapıyı görmeniz, hediyelik eşya almanız için Lipscani oldukça iyi bir seçim. Yine Vlad Tepeş tarafından yaptırılmış olan eski mahkeme binası Curtea Veche kalıntılarını da gezebilir ve hemen yanındaki Bükreş’in en eski kiliselerinden olan Curtea Veche Kilisesi’ni de görebilirsiniz. Rotamızı biraz daha lüks ve pahalı bir yere çevirecek olursak, kendimizi şehirdeki yine oldukça eski ve görkemli bir başka cadde olan Zafer Yolu’nda buluruz. Burayı Türk ziyaretçiler için özel kılan ise, Odeon Tiyatrosu önündeki Atatürk Büstüdür.

Şehirde ilgi çeken diğer en popüler mekanlar; Köy Müzesi, Doğal Tarih Müzesi, konser salonu Ateneum ve güzelliği ve gölü ile herkesi büyüleyen Herastrau Park’tır. Bu tarih dolu şehir, Bükreş geziniz sırasında keşfedilecek daha pek çok yeriyle sizi bekliyor.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment