Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Avrupa > İrlanda’nın Tarihi Başkenti : Dublin

Avrupa

İrlanda’nın Tarihi Başkenti : Dublin

İrlanda’nın Tarihi Başkenti : Dublin
Eylül 21
10:00 2016

Bu gün bu yazıda sizleri Avrupa’nın kuzeybatısına, bir viking ülkesine götürüyoruz. Birleşik Krallığın komşusu İrlanda’dan söz ediyoruz. Rotamız ise İrlanda’nın başkenti ve en büyük şehri olan Dublin.

Dublin, çok köklü bir tarihe sahiptir. Ortaçağdan günümüze uzanan tarihi boyunca İrlanda’nın başkenti olan Dublin Vikinglerin merkez yerleşim alanı olarak kurulmuştur. Vikingler, Normanlar ve İngilizler’in ele geçirmek için uğraştığı bu harika şehir bu gün Avrupa’nın en önemli başkentlerinden biridir. Peki şehrin adı Dublin nereden gelmektedir ? İrlandaca ‘Dubh’ ve ‘Linn’ kelimelerinin birleşiminden oluşan Dublin adı kara havuz anlamına gelmektedir. Kara havuz denilen yer ise bu gün  Dublin Körfezi’nin olduğu yerdir.

İstanbul’dan Dublin’e uçuş yaklaşık 4 saat sürmektedir. 1973’ten bu yana Avrupa Birliği üyesi olan İrlanda’ya giderken unutmamanız gereken önemli bir husus var. Avrupa Birliği üyesi olmasına karşın bu ülke Schengen Ülkesi değil. Dolayısıyle Schengen Vizesi ile giriş yapamayacağınızı bilmelisiniz ve İrlanda Vizesi için başvurmalısınız.

Pek çok Avrupa kenti gibi Dublin şehri de çok iyi korunmuş bir tarihe sahiptir. Özellikle devasa katedralleri turistlerin ilgi odağıdır. Aziz Patrick Katedrali ve Christ Church Katedrali bunlardan en önemlileridir.

Aziz Patrick Katedrali içinde, bu mimari eserin geçmişini anlatan Canlı Taşlar adında bir sergi de yer almaktadır. Elbette ki Aziz Patrick Günü İrlanda’lılar için yılın en önemli günlerindendir. Pek çok etkinliğin ve kutlamanın olduğu bu özel günde bu katedrali gezmek çok iyi bir deneyim olabilir.

Dublin Kalesi’ni ve Önemli Müzeleri Ziyaret Edin

Şehirde görülmesi gereken bir diğer önemli tarihi yer Dublin Kalesi’dir. Katedralleri kadar müzeleri de oldukça ilgi çekici bir şehirdir Dublin.  İrlanda Ulusal Müzesi şehirdeki en önemli müzedir. Eğer edebiyata ilginiz varsa Dublin Yazarlar Müzesi’ni de ziyaret etmelisiniz. Edebiyattan söz etmişken şunu belirtmeden geçmeyelim; Dublin Kalesi’nin parkında Chester Beatty adında bir kütüphane bulunmaktadır. Doğu kültürüne ait pek çok sanat eserinin yer aldığı bu kütüphaneyi ziyaret etmeyi unutmayın.

Bu gün müze olarak ziyaret edebileceğiniz, eskiden ise bir hapishane olan Kilmainham Gaol Hapishane Müzesi oldukça etkileyicidir.

Dublin tarihi kent merkezinde, insanın içini ısıtan sıcak renklerde ahşap cephelere sahip kafe ve restoranlara rastlayacaksınız.  Eğlence ve alışveriş mekanlarının yoğunlaştığı yer ise Temple Bar Bölgesi. Dublin sokaklarını keşfedin ve İrlanda mutfağının lezzetlerini mutlaka tadın.

Dublin’in tarihi eserleri, müzeleri, parkları, birası ve keşfedilmeyi bekleyen daha pek çok yönü için siz de tatil planınızı yapın.

 

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment