Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Avrupa > Muhteşem Başkent Londra’yı Ziyaret Edin

Avrupa

Muhteşem Başkent Londra’yı Ziyaret Edin

Muhteşem Başkent Londra’yı Ziyaret Edin
Eylül 14
10:35 2016

Bu gün sizleri, İngiltere ve Birleşik Krallık’ın başkenti olan Londra’ya götürüyoruz. Londra, dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biridir. Turizm kadar finans merkezi olma özelliğine de sahip olan Londra, dünyanın en kalabalık hava trafiğine sahip şehridir. İstanbul’dan Londra’ya 4 saatte uçabilirsiniz.
Avrupa’nın en kalabalık başkentlerinden biri olan Londra, Thames Nehri üzerinde kurulmuştur. Londra’nın simgelerinden biri olan Tower Bridge bu nehir üzerinde bulunur. Elbette Tower Bridge, Thames Nehri üzerinde, kentin iki yakasını birleştiren çok sayıda köprüden yalnızca biridir.
Londra’nın tam bir turizm cenneti olmasına şaşmamalı. Öyle ki Londra, pek çok eşsiz özelliğe ve simgeleşmiş yapıya sahiptir. Londra dendiğinde akıllara gelen kırmızı çift katlı otobüsler, kırmızı nostaljik telefon kulübeleri, yağmurlu romantik hava ve devasa dönme dolap London Eye bunlardan bazılarıdır.
Londra’yı ziyaret ettiğinizdr kesinlikle görmeniz gereken yerlerden kısaca bahsedelim. Tower Bridge yani Kule Köprüsü’ne adını veren Londra Kulesi bu yerlerden ilkidir. Londra Kulesi nehrin kuzeyinde yer alır. Kulenin tam karşısında güney yakada ise modern belediye binası yer alır.

Londra, tarihi yapıları kadar modern mimarisi ile de dikkat çeker. Belediye binası, ünlü mimar Norman Foster tarafından tasarlanmıştır. Anlayacağınız Tower Bridge tarih ve modernizmi Thames Nehrin üzerinde birbirine bağlar. Nehirden ve köprülerden söz etmişken Milenyum Köprüsü’nden bahsetmek gerek. Bu köprü 2000 yılında açılmış modern ve teknolojik bir yapıdır ve yalnızca yayalara aittir. Köprü, Aziz Paul Katedrali ve Tate Modern Sanat Müzesi arasında yer alır. Aziz Paul Katedrali, geçmişte surlarla çevrili olan tarihi Londra kent merkezinin en yüksek noktasındadır. Milenyum Köprüsü üzerinden de katedralin harika bir görüntüsü görülebilir. Londra Şehri’nde kent surlarını ve Romalılardan kalan antik kalıntıları da görebilirsiniz.
Pek çok kişiye göre Londra’nın en önemli simgesi Big Ben Saat Kulesi’dir. Westminster Sarayı ve Westmisnter Köprüsü yanında yer alan Big Ben Saat Kulesi’nin adı, gerçekte kulenin çanının adıdır.
Londra, tarihi eserleri ve müzeleri kadar, park ve bahçeleri ile de ünlüdür. Dünyanın en ünlü kent parklarından biri olan Hyde Park mutlaka görülmelidir. Hyde Park, Aziz James Parkı ile bağlanır.
Londra gezinizi sonlandırmadan önce gitmeniz gereken diğer önemli yapı Aziz James Parkı’ndadır. Elbette Buckingham Sarayı’ndan söz ediyoruz. Kraliçenin Evi olarak bilinen bu devasa ve görkemli sarayı mutlaka ziyaret edin.
Londra’da görülmeye değer yerler saymakla bitmez. Bu yazıda en önemli yerlerden bahsettik.

Siz de seyahat planlarınıza Londra’yı ekleyin ve bu harika şehri keşfedin.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment