Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > Seyahat ipuçları > Uçak Tutmasına Karşı Nasıl Önlemler Alabilirsiniz ?

Seyahat ipuçları

Uçak Tutmasına Karşı Nasıl Önlemler Alabilirsiniz ?

Uçak Tutmasına Karşı Nasıl Önlemler Alabilirsiniz ?
Eylül 16
15:28 2016

Eğer doğru zamanda önlem alınmazsa, uçak tutması ciddi bir probleme dönüşebilir. Kimse uçuş esnasında hastalanmak istemez, ne yolcunun kendisi ne de etraftaki diğer yolcular. Bu sebeple en iyisi zamanında önlem almaktır, bu sayede her ihtimale karşı hazırlıklı olabilirsiniz.

Uçak tutmasına karşı alabileceğiniz birden fazla önlem vardır.Bunlardan bazıları;

Ağır Yiyecekler Yemeyin

Mide bulantınıza son vermek istiyorsanız, ağır yemekler yemek akıllıca değildir. Uçuşunuzdan en az bir gün önce ne yediğinize dikkat etmeye başlamalısınız. Çok yağlı,  baharatlı ya da ağır yiyecekler yemeyin. Daha küçük porsiyonlar ile beslenin. Dahası midenize iyi gelmeyen ve mide yanmasına yol açan yiyeceklerden kaçınmaya çalışın. Ayrıca uçağa binmeden hemen önce bir şey yememek de önemlidir. Çoğumuz uçuştan hemen önce bir şeyler atıştırma hatasını yaparız. Seyahat ediyorsanız ve uçakta mide bulantısı riskiniz varsa ağır yiyecekleri ve uçuşan hemen önce yemeği kesinlikle bırakın.

Alkolden Uzak Durun

Seyahat ediyorsanız alkol düşmanınızdır. Bu nedenle alkol tüketiminden kaçının. Alkol uçak tutmasının başlıca tetikleyicilerinden biridir. Alkol almaktan uzak durun ve uçmadan önce yanınıza bolca içme suyu aldığınıza emin olun.

İstirahat Önemlidir

Hiç dinlenmeden seyahate çıkan insanlar tanıyorum. Bunlar, bir uçuştan diğerine seyahat edenler ya da düzgünce dinlenmeden seyahat edenlerdir. Dinlenmek, sağlıklı hayatın olmazsa olmazlarındandır ve bu, uçuştan önce de geçerlidir. Eğer vücudunuz yeterince dinlenmişse daha enerjik ve iyi hissedersiniz ve daha sorunsuz bir uçuş geçirirsiniz. Seyahat öncesinde dinlenmiş olmak vücudunuzun düzgün ve iyi rahatlamış bir duruma gelmesini garanti eder.

Bazı İlaçlar İşe Yarayabilir

Bunlara ek olarak, uçak tutmasina önlem almak istiyorsanız bazı ilaçlar faydalı olabilir. Uçak tutması konusunda mucize gibi işe yarayan pek çok ilaç olduğu için, bu ilaçlar en iyi arkadaşınız olabilirler. İçeriğinde meclizine ya da dimenhydrinate olan bu ilaçların bazılarının satışı yapılmaktadır. Yine de bu ilaçları direk almak yerine bir doktor aracılığıyla edinmelisiniz. Ek olarak, promethazine deniz tutması ve mide bulantısı için verilen bir diğer ilaçtır, deniz tutmasına karşı bunu da kullanabilirsiniz.

Yardımcı Bazı Besinler

Uçak tutmasına iyi gelen belli başlı bazı besinler vardır. Uçuşta hasta olmaya çare arıyorsanız yeşil besinlere yönelin. Zencefil deniz ve uçak tutmasıyla ilişkili semptomlara en iyi gelen besinlerden biridir. Bazı uzmanlar seyahat sırasında akupunktur bilekliği giymenin de uçakta mide bulantısı konusunda yardımcı olduğunu söylemişlerdir.

Uçak tutması pek çok kişi için kaygı vericidir ama yukarıda sözü edilen tavsiyelere uyarak kolayca bu durumdan kaçınabilirsiniz.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment