Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > Seyahat ipuçları > Uçuşum İptal Olursa Ne Yapabilirim ?

Seyahat ipuçları

Uçuşum İptal Olursa Ne Yapabilirim ?

Uçuşum İptal Olursa Ne Yapabilirim ?
Eylül 09
11:00 2016

Hiç kimse iptal olmuş bir uçuşu sevmez ama gerçek o ki uçuşlar iptal olur ve bu da çok kötü bir tecrübedir.

Bununla birlikte, uçuşunuz iptal edildiğinde yapabileceğiniz pek çok şey var. Böyle bir durumla kaşılaştıysanız ya da bundan sonra tedbirli olmak istiyorsanız işte size faydalı ipuçları;

Uçuşunuza Sabah Başlayın

Gecikmelerin ve iptallerin 3’te 1’i bakım çalışmaları sebebiyle olur. Diğer yandan 3’te 2’si hava koşullarına bağlıdır. Gün içinde rötar ve iptal oranı daha düşüktür. Bu yüzden rötar ya da iptal durumundan kaçınmak için sabahları başlayan uçuşlar daha iyidir. Hava koşullarının ve zamanlamanın uygun olduğu sabah saatlerinden bahsediyoruz.

Transfer Merkezlerinden Kalkan Bölgesel Uçuşları Tercih Etmeyin

Bazı merkezi havaalanları küçük bölgesel uçuşların önceliğini değiştirirler. Eğer büyük bir havaalanından uçacaksanız, küçük uçaklardan rezervasyon yaptırmadığınıza emin olun. İptal edilmiş bir uçuşla baş etmek istemiyorsanız, aktarma merkezi havalimanlarından kalkan yerel uçuş firmalarından kaçının.

Hemen Havayollarını Arayın

Eğer uçuşunuz iptal edildiyse, her şeyi bir yana bırakın ve hemen havayollarını arayın. Havaalanında direktiflere uyarak sıraya girmeyin, destek için beklemeyin. Aksine, yapmanız gereken havayolunu aramak. Böylece akla gelebilecek her şekilde size yardım edebilirler. Havayolu şirketi size en iyi çözüm yollarının neler olduğunu söyleyebilir. Ne yapmanız gerekiyor ve hangi adımları izlemelisiniz ? Bu konularda destek vereceklerdir. İptal edilmiş bir uçuş daima tatsız bir deneyimdir.

Telafinizi Edinin

Birleşik Devletler Ulaşım Departmanına göre eğer uçuşunuz iptal edildiyse, küçük bir tazminat hakkınız bulunmaktadır. İptal ya da rötar durumunda havayolu, aktarma uçuşu için zararınızı karşılayabilir hatta yeniden uçuş rezervasyonu için yardım edebilir.

Ayrıca, bazı belli başlı havayolları zararınızın karşılanması konusunda destek hizmeti sağlamaktadır. Bu seçenekleri gözden geçirmeniz önemlidir.

Fare Compare gibi çeşitli internet sitelerinde, havayolu şirketinizin uçuş iptali politikasını inceleyebilir ve buna göre karar verebilirsiniz. Her türlü hakkınızdan yararlandığınızdan emin olun. Çoğu kişi havayolundan ne talep etmeleri ya da etmemeleri gerektiğini unuturlar. Yine de tazminat hakkınızı unutmayın. Küçük bir zarar karşılama da olsa uçuş iptalinizde bu hakkınızı kullanabilirsiniz.

Önceden Plan Yapın

En kötüsü için önceden hazırlıklı olun. Aktarmalı uçuş yerine direk uçuşları tercih edin. Havaalanına gitmek için geç kalmadığınıza emin olun. Ne zaman ne olacağı belli olmaz. Yapmanız gereken planlamak, daha doğrusu zamanında planlamak. Ne ile karşılaşabileceğinizi ve uçuş iptali durumunda ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.

İptal edilmiş uçuşlar herkesin endişesidir. Eğer buna hazırlıklı olursanız, yapılabilecek pek çok şey varken dünyanın sonu da değildir. Yukarıda bahsettiklerimiz bu çözüm yollarından bazıları.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment