Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Yerüzü ile Cennetin Buluştuğu Yer : ‘La Sagrada Familia’

İstikametler

Yerüzü ile Cennetin Buluştuğu Yer : ‘La Sagrada Familia’

Yerüzü ile Cennetin Buluştuğu Yer : ‘La Sagrada Familia’
Eylül 05
13:51 2016

İspanya’nın Katalonya eyaletinin başkenti Barcelona’da yer alan ‘La Sagrada Familia’ yani Kutsal Aile Bazilikası dünyanın en çok ilgi çeken kutsal mekanlarından biridir. Mimaride modernismo üslubunun öncülerinden olan Antoni Gaudi’nin bu muazzam eseri hem detaylı işçiliği ve devasa ölçeğiyle hem de iç mekanının büyülü atmosferiyle herkesi kendine hayran bırakmaktadır.

Gaudi, bazilikanın yalnızca bir kulesinin tamamlandığını görebilmiş ve bazilika yapımı tamamlanamadan vefat etmiştir. Usta mimarın orijinal tasarımına sadık kalınarak bazilikanın inşasına devam edilmektedir ve 2026 – 2028 yıllarında tamamlanacağı tahmin edilmektedir. Bu sebeple halk arasında ‘bitmeyen kilise’ olarak da anılır. Gaudi’nin dehasının ürünü olan karmaşık tasarım detaylarının çözülmesi de yapım süresinin uzamasının bir başka sebebidir. Asıl etkileyci olan ise, bazilikanın şu anki haliyle dahi insanı hayran bırakacak büyüklükte ve güzellikte olmasıdır, bu da yapımı tamamlandığında ortaya nasıl bir eser çıkacağı konusunda daha da çok heyecan uyandırmaktadır.

Barselona’ya seyahatiniz  sırasında kesinlikle görmeniz gereken Sagrada Familia’ya metro ile ulaşabilirsiniz. Eğer giriş biletinizi online olarak satın alırsanız sırada beklemenize gerek kalmadan, bilet alırken seçtiğiniz saatte içeri girebilirsiniz.

Gaudi, doğanın adeta bir kitap gibi okunarak ders alınması gereken bir kaynak olduğunu düşünmekteydi ve bu fikri tasarımlarına da yansımıştır. Yapının taşıyıcı kolonları birer ağaç gövdesi şeklinde dallanıp budaklanarak yükselmektedir ve nerede sonlandığı hayal meyal görülebilmektedir. İç mekan, tavanından doğal ışık alması ile beraber insanı gerçekten devasa bir ormandaymış hissi ile sarar. Mükemmel vitray işçiliklerine sahip tüm renkli camlardan içeri süzülen ışıklar ile beraber bu etki tamamlanır.

Bazilika’nın üç girişi bulunmaktadır. Tüm yapı muhteşem sanat eserleriyle donatılmıştır ve tüm cephesi bir hikaye anlatmaktadır. Girişlerden biri İsa’nın doğumu ve yaratılışı, bir diğeri ise ölümü anlatır. Yapının ana girişi olacak bölümün inşası sürmektedir. Kulelerin sivrilen tepelerindeki süslemeler ile, yeryüzünün cennetle bağlandığı etkisi yaratılmak istenmiştir.

Bu eşsiz eseri gezmek için farklı bilet seçenekleri bulunmaktadır. Standart bilet yanısıra, özel rehberli tur, sesli dijital rehberli tur ve kulelere çıkabileceğiniz panoramik bilet de alabilirsiniz. Renkli şehir Barcelona’nın bu gözde mekanını siz de mutlaka ziyaret edin. Yeryüzü ve cennetin buluştuğu bu başyapıtın sizi de büyüleyeceğine eminiz.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment