Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Avrupa’dan 4 Antik Kent

İstikametler

Avrupa’dan 4 Antik Kent

Avrupa’dan 4 Antik Kent
Ekim 24
15:01 2016

Turistik seyahatlerin en heyecanlı yanlarından biri gezdiğimiz yerlerin bizi geçmişe götürebilmesidir. Özellikle İstanbul gibi,  imparatorluklara başkentlik etmiş olan Avrupa şehirleri bizi tarihte yolculuğa çıkarır. Yalnızca müzelerle değil bizzat korunmuş ve günümüze kalmış binlerce yıllık kalıntılarla bu şehirler bizi  insanlık tarihi hakkında aydınlatır.Bu yazıda Avrupa’nın en köklü antik kentleri arasından en çok ilgi çeken dördünden bahsedeceğiz. Bunlar; Bulgaristan’daki Plovdiv (Filibe), Atina Akropolisi, Roma Forumu ve Pompei kentleri.Tıpkı Efes, Hiyerapolis ya da Bergama antik kentleri gibi bu kentler de binlerce yıllık geçmişe sahip. Roma ise tıpkı İstanbul gibi ev sahipliği yaptığı tarihle hala yaşayan bir şehir. Elbette özellikle antik Roma Forumu ve tarihi kentin daha çok korunduğu bir gerçek.Öyleyse bu kentlere kısaca göz atalım.

Bulgaristan’ın ikinci büyük şehri Plovdiv Türkçe’de Filibe adıyla bilinmekte. Şehrin milattan önce 4000 hatta bazı rivayetlere göre 6000 yılına dek uzanan bir geçmişi var. Avrupa’nın en eski yerleşimlerinden biri olan şehir, Makedonya, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmıştır ve tarihin farklı katmanlarını ve kültürlerini barındırmaktadır. Antik kalıntılardan Osmanlı Evleri’ne dek uzanan farklı dönemlerin mimarisi ve eserlerini Plovdiv’de görmeniz mümkün.

3.500 yıldan eski bir geçmişe sahip ve Yunanistan’ın bugünkü başkenti olan Atina, elbette en önemli antik yapılara sahip şehirlerden biridir. Sadece Atina’nın değil tüm Yunanistan’ın simgelerinden biri haline gelmiş olan Akropolis de burada yer alır. Panthenon Akropolis’deki en ünlü yapıdır. Adını savaş tanrıçası Athena’dan alan Atina, mitoloji ve efsanalere konu olduğu gibi, bugünkü bilimin temeli olan felsefenin de doğduğu yer olarak bilinir.

Avrupa’nın en eski ve en korunmuş kentlerinden biri diğeri Roma’dır. 3000 yıllık  geçmişe sahip olan kentin eski merkezi ve Roma Forumu her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Pek çok krallık ve imparatorluğun ve yüzlerce yıllık hakimiyete sahip Roma İmparatorluğu’nun izlerini taşıyan kentte en çok ziyaret edilen yapılar Kolezyum ve Pantheon’dur.

Bir başka antik Roma kenti de Pompei’dir. Bugün İtalya’nın Napoli şehri yakınlarındaki antik kent Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu 1700 yıl boyunca küller altında kalmıştır. Keşfedildiği günden beri yapılan kazılarla Roma İmparatorluğu’nun tarihine ışık tutmaktadır ve İtalya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Bir kısmı hala gömülü olan kent, Unesco Dünya Mirası listesindedir.

Antik kentleri gezmek ve insanlığın ortak geçmişine yolculuk yapmak, seyahat sonunda insanda çok farklı duygular ve yeni bir bilinç oluşmasını sağlıyor.Siz de Avrupa seyahatinizde zamanda bir yolculuk yapmak isterseniz, geizinize belki de en yakınınızdaki Atina’ya uçarak başlayabilirsiniz.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment