Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Avrupa’nın En Güzel Köprüleri

İstikametler

Avrupa’nın En Güzel Köprüleri

Avrupa’nın En Güzel Köprüleri
Ekim 31
11:56 2016

Avrupa şehirlerinin eşsiz güzelliğinde heykeller, süs havuzları, tarihi yapılar ve sanat eserleri kadar köprüler de ilgi çekicidir. Avrupa’daki kentlerin çoğunlukla nehirlerin etrafında kurulduğu düşünülünce bu kentlerde köprülerin ne kadar önemli olduğunu anlamak mümkün. Bu tarihi kentler oldukça iyi korunmuştur ve dünyanın her yerinden çok sayıda turistin Avrupa’ya uçmasının sebebi budur. Elbette tarihi mekanlar yanısıra modern ve teknolojik yapılar da dikkat çekmektedir. Bu durum köprülere de yansımıştır. Birer sanat eseri gözüyle bakabileceğimiz tarihi köprülerin yanısıra, günümüzün çağdaş teknolojisi ile yapılmış ve modern sanat eserleri olarak nitelendirilebilecek köprüler de bulunmaktadır. İşte bu yazımızda, Avrupa’daki bu köprülerin en iyilerinden bazılarına değiniyoruz.

Öncelikle tarihi köprülerle başlayarak zamanda bir yolculuğa çıkalım. Köprülerden bahsediyorsak ilk sırayı muhtemelen İngiltere Londra’da bulunan  Towers Bridge alır. Londra Kulesi’ne yakın olduğu için Kule Köprüsü ismi verilmiş olan bu köprü, Thames Nehri üzerinde yer alır ve köprü yolları da üzerindeki iki adet kule ile birbirine bağlıdır.

Bir başka tarihi köprü Floransa’da bulunan Ponte Vecchio’dur. Bu köprü Floransa’nın en ünlü ve eski köprüsüdür. Köprü Uffizi ve Medici Sarayları arasında bağlayıcı konumdadır. 14.yüzyıla ait köprü üzerinde çok sayıda dükkan bulunmaktadır ve bu dükkanlar arasında, Arno Nehri’nin ve şehrin harika bir manzarasını görmenizi sağlayan teraslar bulunmaktadır.

Prag’ın en çok ilgi çeken eserlerinden biri olan Charles Köprüsü, Şehrin üzerine kurulu olduğu Vitava Nehri’nin iki yakasını bağlar. Köprünün iki girişinde de birer kule vardır. Üzerinde 30 adet heykel bulunan bu köprü adeta bir müze gibidir. Gözlerinizi alamayacağınız bu sanat eserleri arasında en çok St. John Nepomuk Heykeli ün kazanmıştır.

Lizbon’daki Tejo Nehri üzerinde kurulu 25 Nisan Köprüsü zarifliğiyle dikkat çeken bir asma köprüdür. San Francisco’da bulunan Golden Gate Köprüsü’ne benzerliğiyle dikkat çeken yapı aynı mühendisler tarafından yapılmıştır. Üzerinde karayolu yanısıra demiryolu da bulunan köprü, Lizbon’un simgelerinden biridir.

Venedik’teki Rialto Köprüsü şehrin en ünlü köprüsüdür. San Marco ve San Polo bölgeleri arasında bağlayıcı olan köprü, Büyük Kanal üzerindeki 4 köprü arasında en büyük olanıdır. Öncesinde ahşap bir köprü iken yıkıldıktan sonra tek kemer üzerinde taştan olarak inşa edilmiştir.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment