Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Asya > Başkent Ankara’da Gezip Görülecek Yerler

Asya

Başkent Ankara’da Gezip Görülecek Yerler

Başkent Ankara’da Gezip Görülecek Yerler
Ekim 21
23:52 2016

Bu yazıda ülkemizin başkenti Ankara hakkında konuşacağız. Başkent Ankara aynı zamanda Türkiye’nin İstanbul’dan sonra ikinci en büyük şehridir. Turizm söz konusu olunca en popüler şehirlerden biri olmasa da Ankara’da görmeye değecek çokça şey vardır. O halde gelin bu güzel şehrin hakkını verelim ve Ankara’nın gezip görülecek en önemli yerlerinden bahsedelim.

Ankara’nın en önemli meydanları Kızılay ve Ulus Meydanları’dır. Şehrin merkezi olarak bilinen Kızılay Meydanı’nı görmeden Ankara’yı gezmiş sayılmazsınız.

Şehirde gezmek için diğer bir seçenek Tunalı Hilmi Caddesi’dir. Çankaya’daki bu cadde Ankara’nın en ünlü caddesi dersek yanlış olmaz. Pek çok mağaza, kafe ve restoranın olduğu bu yerde güzel vakit geçirebilirsiniz. Ankara’nın en güzel parklarından biri olan Kuğulu Park da bu cadde üzerinde yer alır.Kuğulu Park dinlenmek için iyi bir seçenek.

Başkent Ankara çok sayıda önemli parka sahiptir

Ankara’da çok sayıda park vardır. Kuğulu Park dışında özellikle Gençlik Parkı şehrin klasikleşmiş eski parklarındandır. Parkları ve yeşili seviyorsanız Harikalar Diyarı, Atatürk Orman Çiftliği, Abdi İpekçi Parkı veya Kurtuluş Parkı’nı da gezebilirsiniz. Atatürk Orman Çiftliği’nde ülkenin en büyük hayvanat bahçesi de bulunmaktadır.

Alışveriş yapmak ve yemek yemek için diğer ünlü caddeler; Karanfil ve 7. Cadde’dir. Harika bir şehir manzarası için şehrin simgesi Atakule’yi ziyaret edin.125 metre yüksekliteki bu kulenin tepesinde döner bir restoran vardır. Atakule aynı zamanda Ankara’nın ilk alışveriş merkezidir.

Başkent Ankara Türkiye’nin en önemli müzelerine de evsahipliği yapar. Özellikle Anadolu Medeniyetleri Müzesi kesinlikle ziyaret edilmelidir. Şehrin diğer en önemli müzeleri Etnografya Müzesi, İlk Meclis Binası ve Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Rahmi Koç Müzesi’dir. Çengel Han Rahmi Koç Müzesi şehrin ilk sanayi müzesi olma özelliğini taşır.

Ankara deyince akla elbette Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk gelir. Anıtkabir Ankara’nın simgelerinden biri olan belki de en önemli yeridir. Atatürk’ün anıt mezarı Anıtkabir’de aynı zamanda Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi de bulunmaktadır.

Ankara’daki tarihi mekanlardan bahsetmenin sırası geldi.Ankara Kalesi tüm ziyaretçilerin ilgisini çeken önemli bir yerdir. Altındağ ilçesinde bulunan Ankara Kalesi milattan önce 2. Yüzyıla dek uzanan bir geçmişe sahiptir. Roma, Bizans , Selçuklu ve Osmanlı ‘nın geçmişine tanıklık etmiş olan Kale ve çevresi’ni mutlaka ziyaret edin.

Altındağ’da Hamamönü bölgesi osmanlı mimarisinin başarılı örneklerine sahiptir. Osmanlı’nın Ankara’sında gezdiğinizi hissedeceksiniz.

Siz de başkent Ankara seyahat planınızı şimdiden yapın.

 

 

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment