Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Avrupa > Tarih, Doğa, Bilim ve Sanat’ın Buluştuğu Şehir: Münih

Avrupa

Tarih, Doğa, Bilim ve Sanat’ın Buluştuğu Şehir: Münih

Tarih, Doğa, Bilim ve Sanat’ın Buluştuğu Şehir: Münih
Ekim 12
10:00 2016

Bu yazıda sizleri Almanya’nın Bavyera Eyaleti’nde bir şehre götürüyoruz. Bahsettiğimiz şehir Almanya’nın üçüncü büyük şehri olan Münih. Bavyera’da Alp Dağları’nın kuzeyindeki bu güzel şehir İsar Nehri kıyısında yer alır. Münih’te yaşam kalitesi oldukça yüksektir  ve şehir Almanya’nın önemli finans merkezlerinden biridir.

Finans merkezi olması bir yana Münih aynı zamanda tarihin ve doğanın buluştuğu görülmeye değer güzellikte bir turizm cennetidir.

Peki bu güzel şehrin adı Münih nereden geliyor dersiniz ? Şehrin adı Almanca’da München’dir, bu da eski dilde ‘Keşişlerin Yeri’ anlamına gelmekte. Burada, tarihte şehre gelip manastır inşa eden keşişler kastedilmekteymiş. Şehrin armasında bir rahip resmi olmasının sebebi de buymuş.

Peki bu köklü tarihe sahip şehirde gezilip görülmesi gereken yerler nelerdir ?

Şehrin en alıcı noktası Marienplatz yani Meryem Ana Meydanı’dır. Bu meydan pek çok tarihi yapı ile çevrilidir. Bunlar arasında kafeler, restoranlar, müzeler ve kiliseler de bulunmaktadır. Şehrin kalbi diyebileceğimiz meydanda pek çok etkinlik yapılmaktadır.Meryem Ana Sütunu’nu da mutlaka görün.

Belediye Binaları Münih’te görülmesi gereken önemli yapılar arasında. Bunlar eski belediye binası Altes Rathaus ve yeni belediye binası Neues Rathaus’dur. Eski belediye binası gotik mimari tarzda inşa edilmiş görkemli bir yapıdır. Meryem Ana Meydanı’nda bulunur. Yeni belediye binası ise neo-gotik tarzda inşa edilmiştir ve Münih’in en önemli yapılarından biridir. Bu yapının kulesine çıkarak, 80 metre yükseklikten muhteşem bir Münih manzarası izleyebilirsiniz.

Meryem Ana Meydanı’ndaki bir başka önemli yapı da Aziz Peter Kilisesi’dir.

Sırada Münih’in simgesi haline gelmiş Meryem Ana Kilisesi yani Frauenkirche var. Bu kilise, özellikle görkemli kuleleri ve kulelerinin kubbeleri ile akıllarda kalır. Bu gotik şaheseri mutlaka ziyaret edin. İsterseniz 99 metre yüksekliğe sahip kulelere çıkabilirsiniz.

Müzelere ilgi duyuyorsanız bir ortaçağ yapısı olan Bavyera Ulusal Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz. Ama eğer çağdaş mimariden ve teknolojiden hoşlanıyorsanız o halde BMW Müzesi tam size göre. Sıradışı bir mimariye sahip olan müzede, teknoloji ve dünya tarihinde bir yolculuğa çıkacaksınız.

Teknolojiden söz etmişken, dünyanın en büyük bilim ve teknoloji müzesinden söz etmezsek olmaz. Bu müze Münih’teki Deutsches Müzesi, bizdeki adıyla Alman Müzesi’dir. Ziyaretçi akınına uğrayan bu müze, Münih’in en sevilen müzelerinden biridir.

Bu muhteşem kentte, müzeler, sanat galerileri ve tarihi yapılar saymakla bitmez. Münih şehri tüm bu yerleri dışında festivalleri ile de ünlüdür. Bunlardan en bilineni Oktoberfest’tir. Ekim festivali anlamına gelen bu etkinlik Ekim ayı başında yapılır. Bira festivali olarak da bilinen Oktoberfest’in dünyanın en büyük 10 festivalinden biri olduğu düşünülür.

Tarih, bilim, sanat,teknoloji ve eğlence. Eğer bir şehirden başka ne isteyebilirim ki diye düşünüyorsanız siz de şimdiden Münih seyahatinizi planlayın.

 

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment