Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > İstikametler > Avrupa > Roma’da Tarihe Yolculuğa Çıkmaya Hazır Mısınız ?

Avrupa

Roma’da Tarihe Yolculuğa Çıkmaya Hazır Mısınız ?

Roma’da Tarihe Yolculuğa Çıkmaya Hazır Mısınız ?
Kasım 10
10:40 2016

 

Yaklaşık 3000 yıllık geçmişiyle Roma şehri, Avrupa’nın en görülmeye değer şehirlerinden biridir. İtalya’nın başkenti olan Roma, tarihte de çok sayıda krallık ve imparatorluğa başkentlik yapmıştır. Bu köklü tarihinden aldığı güçle bugün binlerce turistin ilgi odağıdır. İstanbul’dan Roma’ya uçuş yaklaşık iki saat sürmekte. O halde bu tarih dolu şehri keşfetmeye başlayabiliriz.Roma tarihi merkezi oldukça korunmuştur ve neredeyse bir açık hava müzesi gibidir. Bu tarihi merkezde görülmesi gereken pek çok yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Üstelik Roma gibi bir kenti yürürken keşfetmek ve ara sokaklarında kaybolmak, kesinlikle tecrübe etmek isteyeceğniz bir deneyim olacaktır. Diğer bir ulaşım alternatifi de metrodur.

Roma denince hepimizin aklına, şehrin simgelerinden biri haline gelmiş olan Kolezyum gelir. Tarihte gladyatör dövüşlerinin düzenlendiği ve pek çok başka gösterinin yapıldığı bu dev arena Flavianus Amfitiyatro adıyla da bilinir. 2000 yılında Gladyatör filminden sonra popülaritesi daha da artan Kolezyum, 2007 yılında dünyanın 7 harikasından biri seçilmiştir.Roma imparatorluğunun simgesi olan bu yapı, Roma Forumu’nun yanında yer alır ve Roma’da turistlerin en çok ziyaret ettiği yerdir.

Roma Forumu, önemli tarihi yapıların kalıntılarıyla çevrili dikdörtgen şeklinde bir antik kenttir.Roma çağında gündelik yaşamın merkezi konumunda olan bu tarihi kent merkezi romalılarca Forum Magnum ya da yalnızca Forum olarak adlandırılır. Roma Krallığı’na ait pek çok önemli yapıyı forum ve yakın çevresinde görme şansınız var. Forum’dan, Roma’nın üzerinde kurulu olduğu 7 tepeden biri olan Platino Tepesini’de görmeniz mümkün. Forum’dan yürüyerek Vittorio Emanuele Anıtı’na uğrayabilir ve ardından Pantheon’a ulaşabilirsiniz. Tüm tanrıların tapınağı anlamına gelen Pantheon, Roma’nın en iyi korunmuş ve en önemli yapılarından birisidir.

Roma’de Tarihe Yolculuk Etmeye Hazır Olun !

Pantheon, Ayasofya’nın inşasından önce en büyük kubbeye sahip olan yapıdır. Pantheon’dan sonra tekrar yürüyerek ulaşabileceğiniz en iyi rota meşhur Fontana di Trevi yani bizdeki adıyla Aşk Çeşmesidir. Poli Sarayı’nın yanında klasik ve barok tarzda inşa edilmiş olan çeşme, dünyanın en görkemli çeşmelerinden biridir. Aşk Çeşmesi’nde gelenek olduğu üzere siz de bir dilek tutup çeşmeye bozuk para attıktan sonra artık İspanyol Merdivenleri’ni görebilirsiniz demektir. Burası, Roma’nın en sevilen ve kalabalık yerlerinden. Üst kısmında Trinita dei Monti Kilisesi’nin bulunduğu merdivenleri çıkarsanız harika bir manzara sizi karşılayacak.

Roma’nın en ünlü alışveriş caddeleri olan, Piazza di Spagna ve Via del Corso, İspanyol Merdivenleri’nin aşağısında kalmaktadır ve yine tepeden görülebilmektedir. Tarihi Roma kent merkezinde bugün son uğrayacağımız yer ise; Piazza Navona Meydanı. Burası günün yorgunluğunu atmak için harika bir yer çünkü meydan oldukça iyi kafeler ve restoranlara sahip. Çok sayıda sanatçıya ev sahipliği yapan meydanda kahvenizi yudumlarken, sokak müzisyenlerini dinleyebilirsiniz. Bir başka Roma Çeşmesi 4 Nehir Çeşmesi’de bu meydanda bulunmaktadır.

Roma rüyası elbette burada bitmez. Şehir, pek çok başka sanat eseri, müzeler ve tarihi yapılarla doludur.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment