Bravofly – travel dünya

SEYAHAT BLOGU
Home > Tematik > Bu Yıl Dünyanın En Güvenli Havayolları Hangileri ?

Tematik

Bu Yıl Dünyanın En Güvenli Havayolları Hangileri ?

Bu Yıl Dünyanın En Güvenli Havayolları Hangileri ?
Kasım 06
11:49 2016

Uçak bilinen en güvenli ulaşım aracıdır ve uçakta kaza geçirme riskiniz evde merdivenlerden düşüp ölme riskinizden daha azdır. Buna rağmen güvenlik takıntısı olanlar ve uçma korkusundan mağdur olanlar için 2016’da dünyanın en güvenli havayolu şirketlerini açıklıyoruz.

Bu sıralama JACDEC (Jet Airliner Data Crash Data Evaluation) tarafından hazırlanmıştır. Bu Alman şirketi hava taşımacılığı ile ilgili küresel güvenlik araştırmaları yürütmektedir. O halde, gelin sonuçlara bakalım:

2016 yılının en güvenli beş havayolu şirketi: Cathay Pacific Airways (Çin, Hong-Kong), Emirates (Birleşik Arap Emirlikleri), EVA Air (Tayvan), Qatar Airlines (Katar) and Hainan Airlines (Çin). Asya ve orta doğudan olan bu beş havayolu  dünyanın en güvenli havayolları olarak seçildi.

Bununla birlikte ‘’o kadar da güvenli olmayan’’ beş havayolundan da bahsetmemiz gerek. Bu havayolları aynı listede en az güvenli olandan en güvenliye doğru yerlerini aldılar. Bunlar; Vietnam Airlines (Vietnam), Lion Air (Endonezya), China Airlines (Tayvan), Avianca Colombia (Kolombia), Garuda Indonesia (Endonezya), Malaysia Airlines (Malezya).

Bu sene Vietnam Havayolları 60. Sırada yer alarak tüm grupta en güvensiz havayolu şirketi seçildi. Listedeki bir diğer sürpriz İrlandalı havayolu Ryanair’in, basında çıkan olumsuz eleştirilere rağmen 34. Sırada yerini alması oldu. Yani 25. sırada yer alan İspanyol havayolu Iberia’nın sadece 9 sıra gerisinde yer aldı. Diğer yandan daha büyük sürpriz, Air France, American Airlines ve Türk Hava Yolları’nın Ryanair’den bile daha geride yer alması oldu. Bu veriler güvenlik raporlarına gore JACDEC tarafından geliştirildi.

Bununla birlikte en güvenli olarak kabul edilen ilk 44 havayolu şirketi arasındaki farklar oldukça küçük. Dolayısıyle tüm bu havayollarını güvenli havayolları olarak bir grupta toplyabaliriz. 45. Sıradan sonra ise güvenlik hızlı bir düşüş göstermektedir.

Artık güvenlik oranları ve raporları hakkında daha çok bilginiz var. Hangi havayoluna daha çok güvendiğinize karar vermek artık sizing elinizde. Ama unutmayın ki; korkusuzca uçmalısınız çünkü uçaklar bilinen en güvenli taşıma araçlarıdır.

About Author

admin

admin

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment